Antimonopolní úřad dovolil Raiffeisenbank, aby koupila Equa bank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

„V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb,“ uvedl úřad.

Equa bank se zaměřuje, kromě jiného, na spotřebitelské úvěry a obsluhuje téměř 480 tisíc zákazníků. Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Akvizice je součástí strategie RBI rozšiřovat svou působnost na vybraných klíčových trzích. Ke konci roku 2020 byla celková aktiva Equa bank 2,8 miliardy eur (asi 72 miliard korun). Za stejné období vykázala Raiffeisenbank aktiva 15,7 miliardy eur (zhruba 405 miliard korun).

Raiffeisenbank patří v Česku do hlavní pětky

Raiffeisenbank, která patří mezi pět největších tuzemských bank, poskytuje v Česku bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International. Raiffeisenbank loni klesl čistý zisk meziročně o 49 procent na 2,14 miliardy korun. Důvodem byla pandemie koronaviru.

Equa bank v roce 2020 z téhož důvodu meziročně klesl konsolidovaný čistý zisk o 55 procent na 182 milionů korun. Equa bank patří mezi menší banky. Na český trh vstoupila v roce 2011 poté, co společnost Equa Group Limited převzala Banco Popolare ČR. Equa Group byla dosud ve vlastnictví fondů, které spravuje britská společnost AnaCap Financial Partners LLP.