Boeing věří, že letouny 737 MAX budou od ledna zase sloužit ve vzduchu

Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu. Firma to oznámila v pondělí. Dodala, že již v prosinci by mohla obnovit dodávky těchto letadel zákazníkům.

Odstavená letadla Boeing 737 MAX na mezinárodním letišti Grant County u Mosesova jezera ve Washingtonu
Zdroj: Reuters Autor: Lindsey Wasson

Ještě minulý týden přitom Boeing odhadoval, že by se letouny 737 MAX mohly vrátit do vzduchu koncem prosince. Nyní však firma uvedla, že v prosinci bude schopna obnovit dodávky letadel aerolinkám, ale získat souhlas se změnami leteckého výcviku bude trvat déle.

Americké letecké společnosti American Airlines a Southwest Airlines v pátek sdělily, že s obnovením letů modelu 737 MAX počítají až začátkem března. Odhadují, že na výcvik a instalaci upraveného softwaru budou potřebovat nejméně měsíc.

Výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky začátkem minulého týdne uvedl, že letadla 737 MAX by mohla v Evropě začít znovu létat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Tragické nehody

Provoz letadel 737 MAX byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.

Boeing 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines se letos 10. března zřítil krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Podle zjištění úřadů byl příčinou neštěstí vadný software. Provoz letounů Boeing 737 MAX byl po těchto nehodách po celém světě pozastaven. Boeing také přerušil dodávky strojů 737 MAX zákazníkům. Podnik nyní čelí desítkám soudních sporů s rodinami pasažérů, kteří při nehodách zahynuli. Firmu také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Kongres.