Německé Metro doporučilo akcionářům odmítnout nabídku na převzetí od Křetínského

Německá maloobchodní skupina Metro doporučila akcionářům, aby nepřijímali nabídku na odkup akcií od investiční skupiny EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český miliardář Daniel Křetínský se slovenským investorem Patrikem Tkáčem. Nabídku označila za podhodnocenou. Společnost to oznámila ve středečním prohlášení s tím, že ale nevyloučila možnost dalších jednání.

Německá společnost Metro
Zdroj: Reuters Autor: Thilo Schmuelgen

„Považujeme cenu nabídnutou EPGC za nedostatečnou, protože výrazně podhodnocuje Metro, a dokonce i po přezkoumání jejích dalších podmínek doporučujeme našim akcionářům, aby nabídku nepřijali,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Metra Olaf Koch.

Dodal, že společnost vítá podporu EPGC při nynější restrukturalizaci a zůstává otevřená dalšímu konstruktivnímu dialogu. Nemá také námitek proti změně struktury akcionářů, napsaly agentury DPA a Reuters.

Společnost EPGC uvedla, že vyjádření firmy Metro ke své nabídce důkladně posoudí. Dodala, že nadále považuje nabízenou cenu za „velmi atraktivní“. Zároveň přivítala, že vedení Metra je připraveno pokračovat v dialogu se všemi akcionáři. Upozornila rovněž, že Křetínský a Tkáč jsou strategičtí investoři, kteří jsou pevně odhodláni podporovat dlouhodobý růst společnosti Metro.

EPGC za jednu kmenovou akcii Metra nabídla 16 eur a za prioritní 13,8 eura. Nabídka představuje prémii 34,5 procenta ve srovnání s loňským srpnem, kdy EPGC do německé firmy poprvé investovala.

Celý podnik pak nabídka ohodnocuje na 5,8 miliardy eur (148,2 miliardy korun). Nabídka je ale platná jen za podmínky, že se skupině podaří získat alespoň 67,5 procenta kmenových akcií Metra. EPGC uvedla, že její nabídka představuje solidní hodnotu a jedinečnou příležitost vzhledem k obtížím, kterým na trhu Metro čelí.

EPGC upozornila, že nabízená cena již odráží zlepšené finanční a provozní výkony Metra plynoucí z transformace podniku. Německý podnik ovšem naopak míní, že nabídka nebere v úvahu pokroky v transformaci, kterých se mu podařilo dosáhnout, včetně plánovaného prodeje hypermarketů Real a hledání případného partnera pro aktivity v Číně. Firma také varovala před vysokým zadlužením v případě realizace nabídky.

Nepřijetí nabídky schválily jak představenstvo, tak dozorčí rada. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že hlasování v dozorčí radě o nedoporučení nabídky bylo jednomyslné s výjimkou německé investiční skupiny Haniel, která se zdržela. Haniel podporuje plán EPGC a už dříve uvedla, že nabídku přijímá.

Akcie firmy Metro ve středu na burze ve Frankfurtu nad Mohanem oslabovaly. V odpoledních hodinách se obchodovaly kolem 15,40 eura, a proti úternímu závěru tak ztrácely asi 0,7 procenta.

Skupina Metro má ve 26 zemích 771 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150 tisíc lidí. Firma vlastní také německé hypermarkety Real, které se ale snaží prodat, stejně jako aktivity v Číně. V České republice je skupina Metro zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.