Křetínského kvůli prodeji časopisů rozebírá francouzský tisk. Miliardář z panamské kauzy, píše

Francouzský tisk řeší prodej tamních časopisů firmy Lagardère Group, mezi které patří i Elle. Má je získat Czech Media Invest (CMI) spoluvlastněná Danielem Křetínským. Tisk píše, že magazíny kupuje neznámý český miliardář, který figuroval v takzvaných Panamských dokumentech (Panama Papers). Ve čtvrtek CMI potvrdila, že jedná také o převzetí 91procentního podílu ve společensko-politickém týdeníku Marianne.

Společnost CMI, kterou spoluvlastní a řídí miliardář Daniel Křetínský, jedná s Lagardère Group o koupi časopisů ve Francii poté, co se dohodli, že CMI odkoupí některé rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku.

Chystaná transakce by podle sdělení člena představenstva firmy CMI Daniela Častvaje mohla být podepsána v nadcházejících týdnech. Vedle Elle se obchod týká francouzských časopisů Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris a Public, řekl ve středu Častvaj ČTK.

Podle internetového vydání francouzského deníku Le Figaro se očekávalo, že novým majitelem bude spíše Francouz, nebo někdo ze sousedních zemí, například z Itálie. „Vůbec ho neznáme,“ říká o budoucím majiteli jeden ze zaměstnanců Lagardère Group, kterého ve svém internetovém vydání cituje deník Le Monde.

Oba listy připomínají, že jméno Křetínského - podle listu Le Monde „jednoho z nejmladších českých miliardářů“, který svůj majetek získal v energetice - figuruje v Panamských dokumentech, protože měl vlastnit firmu na Britských Panenských ostrovech. Křetínský ale po zveřejnění dokumentů oponoval, že má v Karibiku pouze legální loď.

Podle deníku Le Monde zase vzbuzuje obavy portfolio CMI. List připomíná, že společnost vlastní bulvární listy Blesk a Aha.

Pozornosti neušel Babiš

Deníky si všímají rozsáhlých aktivit CMI na českém mediálním trhu. Připomínají, že české noviny byly dlouho v rukou zahraničních majitelů a nyní je přejímají místní oligarchové.

Jmenovitě se zmiňují i o premiérovi v demisi Andreji Babišovi, podle deníku Le Monde „populistovi, který v říjnu vyhrál parlamentní volby“, a o jeho vlastnictví vlivných deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 1 hhodinou

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 17 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
včera v 08:27

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025
Načítání...