Babiš podpořil snahu Thajska o obchodní dohodu s EU. Bangkok má podle něj zájem i o české letouny

Schůzkou s ministrem obrany Pravitem Vongsuvanem zahájil ve středu český premiér Andrej Babiš (ANO) dvoudenní návštěvu Thajska. V Bangkoku chce Babiš podobně jako během celé své týdenní cesty po Asii především podporovat obchod. Thajsko podle něj stojí o dvanáct českých cvičných letounů L-39NG. Po setkání se svým thajským protějškem Prajutchem Čan-Očou pak Babiš uvedl, že podporuje úsilí Thajska vyjednat s Evropskou unií dohodu o volném obchodu.

Andrej Babiš a Prajutch Čan-Oča
Zdroj: ČTK/AP Autor: Athit Perawongmetha

Česká republika je na straně Thajska, řekl Babiš po jednání s tamním premiérem. „Jasně podporujeme jeho snahu o pokračování a brzké dokončení dohody s EU,“ uvedl český předseda vlády. Česko a Thajsko jsou podle něj mnohem důležitější obchodní partneři, než by se mohlo zdát. „Z našeho pohledu je obchodní výměna srovnatelná s tou s Indií a větší než v případě Izraele nebo některých členů Evropské unie,“ přiblížil Babiš.

Čan-Oča přiblížil, že se diskuse s českým premiérem týkala bezpečnosti, ekonomiky, obchodu, investic či turistiky. Dohoda s Unií podle něj pomůže případně i České republice. „Dohoda o volném obchodu by přinesla prospěch oběma zemím. Thajsko by mělo lepší přístup na evropský trh a Česko by získalo širší přístup na thajský,“ prohlásil Čan-Oča. Česko vyzval k investicím v regionu.

Babiš pak pozval thajského premiéra do Prahy. „Závěrem mé cesty je váš slib, že přijedete do Česka. Já si budu na oplátku pamatovat, že tématem číslo jedna je rýže,“ žertoval na závěr tiskové konference. Společný program premiérů uzavírá slavnostní večeře. Ve čtvrtek se bude Babiš v Bangkoku věnovat především podnikatelům.

Slova ve prospěch zbrojařů

V Thajsku český premiér především zdůrazňuje silný zbrojní průmysl republiky. Už v úterý uvedl, že thajská armáda disponuje 40 letouny L-39 Albatros. „To byla výroba, myslím, v šedesátých a sedmdesátých letech. Už dosluhují a my jim nabízíme nový model L-39NG, který je skutečně hi-tech,“ poznamenal.

„Premiér je bývalý voják, takže samozřejmě po našem jednání v Bruselu dal už nějaké instrukce své armádě,“ dodal Babiš.

O nové proudové letouny stojí také české ministerstvo obrany. Čtyři kusy by měl za 1,1 miliardy korun koupit státní podnik LOM Praha, který má mimo jiné na starosti výcvik vojenských pilotů a studentů Univerzity obrany. Česká vláda si minulý týden k zakázce vyžádala doplňující informace.

„Pro nás to bude i marketing, že se dozvíme, kolik to stojí pro Thajsko. Samozřejmě pro českou armádu by to mělo být levnější,“ žertoval Babiš.

L-39NG je jednomotorový dvoumístný letoun, který navazuje na legendární stroj Aero L-39 Albatros. Jeho nástupce má podle Aera Vodochody větší dolet, lepší aerodynamické vlastnosti, je bezpečnější a lehčí. Dosahuje rychlosti 750 kilometrů za hodinu. Podle představitelů firmy nový stroj na předchůdce navazuje svým jménem, postaven byl ale nově zcela od začátku.

Typovou certifikaci by letoun měl mít do konce letošního roku a sériová výroba by podle dřívějších informací měla začít příští rok. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se v Thajsku vyjednává o repasi starých letadel. „V rámci toho, že se dohodnou podmínky repase těch, která mají, by se prodala nějaká nová letadla,“ uvedla.

„Jedeme dělat byznys, ne politiku,“ vzkázal Babiš před odletem

Česko podle Babiše v Thajsku nabízí vedle letounů také útočné pušky, pistole, radary, simulátor volného pádu, obrněná vozidla či houfnice. „Jsem rád, že český zbrojařský průmysl se zase dostává do kondice,“ řekl ve středu premiér. 

Už před odletem do Asie Babiš odmítl, že by chtěl při schůzkách komentovat politickou situaci v Thajsku. V zemi se v roce 2014 po masových protivládních protestech převratem chopila moci junta. Thajská volební komise v prosinci oznámila, že dlouho slibované a opakovaně odkládané parlamentní volby se uskuteční 24. února.

„My tam jedeme dělat byznys. Určitě nechci řešit nějaké jejich politické záležitosti,“ uvedl Babiš v neděli v Praze. Na závěr středečního programu čeká Babiše přijetí na thajském úřadu vlády. Po setkání vystoupí společně s Čan Očou na tiskové konferenci.

V Thajsku dosud žádný český premiér nebyl

Babišova návštěva Thajska navazuje na bilaterální setkání předsedů vlád obou zemí v Bruselu loni v říjnu na okraj evropsko-asijského summitu ASEM. V asijské zemi žádný český premiér dodnes nebyl, pouze v roce 1994 do Thajska zavítal na oficiální návštěvu prezident Václav Havel.

Zahraniční obchod Česka s Thajskem je dlouhodobě ve schodku. Do Thajska se podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2017 z Česka vyvezlo zboží za zhruba čtyři miliardy korun, opačným směrem putovalo zboží za víc než 28 miliard. Česko do Thajska vyváží hlavně potraviny živočišného původu, plasty, sklo, bižuterii, drahé kovy a drahokamy. Naopak Thajsko do ČR exportuje produkty z rybího masa, výrobky z plastů, kaučuk, umělé hedvábí, traktory a kola.

Český velvyslanec v Thajsku Marek Libřický loni řekl, že obchodování s Bangkokem se zkomplikovalo po vojenském převratu, kdy Evropská unie zmrazila jednání o volném obchodu. Situace by se mohla změnit po volbách, které by se měly uskutečnit letos v únoru. Babiš ve středu řekl, že podporuje uzavření unijní dohody s Thajskem.

Ve čtvrtek má český premiér v Bangkoku program především s podnikateli. Zahájí mimo jiné ekonomické fórum a bude jednat se zástupci letecké společnosti Air Asia. Poté zamíří na dva dny do Indie.