Zemřel nejdéle vládnoucí monarcha světa, thajský král Pchúmipchon Adundét

Ve věku 88 let zemřel thajský král Pchúmipchon Adundét. Úmrtí monarchy, který dlouhodobě čelil vážným zdravotním potížím, potvrdil královský palác. Panovník korunovaný jako Ráma IX. absolvoval minulý víkend v nemocnici několik zákroků a od té doby zůstal napojen na umělou ledvinu a plíce. Premiér Prajutch Čan-Oča uvedl, že se novým králem stane Rámův jediný syn, princ Mahá Vatčirálongkón.

Video Horizont ČT24
video

Thajsko se ponořilo do smutku. Zemřel král Ráma IX.

„Jeho Veličenstvo odešlo pokojně v nemocnici Siriraj,“ oznámil královský palác. Pchúmipchon Adundét, který Thajsku vládl 70 let, zemřel krátce před čtvrtou hodinou odpolední místního času.

V době oznámení úmrtí přerušily všechny thajské televize program, aby v přímém přenosu odvysílaly záběry z nemocnice a jejího okolí, kde stovky lidí vyjadřovaly nad smrtí krále lítost. „Thajci ztratili člena rodiny, nejbližšího člověka, kterého v životě měli. Mnoho generací Thajců nepoznalo jiného krále. Již za svého života byl vnímán jako ztělesnění boha na Zemi a pro řadu Thajců je těžko uvěřitelné, že už není,“ popsal situaci český velvyslanec v Thajsku Vítězslav Grepl.

Zemi čeká 30 dní státního smutku, během nichž budou zakázány jakékoli oslavy, upozornil premiér. Na všech úřadech budou po celou dobu vlajky na půl žerdi. Dohromady má oficiální smutek trvat celý jeden rok.

„Zítra bude tělo krále Rámy IX. přepraveno do královského paláce a podle dřívějších zvyklostí lze očekávat, že se pohřeb bude konat po uplynutí dlouhého období, možná až jednoho roku,“ upozornil Grepl.

Nejdéle sloužící hlavou státu je nyní Alžběta II.

Pchúmipchon Adundét nastoupil na trůn 9. června 1946 po zavražděném bratru Ánandovi Mahidolovi. Pátého května 1950 byl korunován jako Ráma IX. Se sedmi desítkami let strávenými na trůně byl nejdéle vládnoucím monarchou světa. Nyní tento primát přebírá 90letá britská královna Alžběta II., která letos oslavila 64 let panování.

Krále ve středu navštívily jeho čtyři děti, včetně korunního prince, který se kvůli otcově zdravotnímu stavu vrátil ze zahraničí. Šéf vládnoucí vojenské junty v týž den zrušil plánovanou návštěvu provincie na východě země se zdůvodněním, že se připravuje na přijetí u korunního prince.

Thajci truchlí pro svého krále
Zdroj: Reuters

V zemi kvůli stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu krále citelně rostla nervozita. Stovky lidí se začaly srocovat před nemocnicí, kde byl panovník hospitalizován. Většina z nich chodila oblečená v růžové a žluté barvě, což jsou podle dvorních astrologů monarchovy šťastné barvy. Spekulace ohledně králova zdraví také oslabily thajskou měnu - bát. 

Pchúmipchon Adundét byl mezi obyvateli velmi vážený a v politicky výbušné době po svržení premiérky Jinglak Šinavatrové, po němž se chopila moci armáda, byl vnímán jako symbol kontinuity politického systému. Majestát královské rodiny je chráněn jedním z nejpřísnějších zákonů na světě.

Následník trůnu, princ Mahá Vatčirálongkón, zdaleka nedosahuje stejné úrovně oddanosti poddaných jako jeho otec, k čemuž přispěla i jeho lehkomyslná minulost či pokus o otcovo svržení a převzetí trůnu.

Video Studio ČT24
video

Velvyslanec Grepl: Pro mnoho Thajců je to nejsmutnější den v životě

Velvyslanec Grepl: Pro mnoho Thajců je to nejsmutnější den v životě