Apple poprvé od uvedení iPhonu varoval, že tržby nenaplní očekávání. Akcie v USA klesly

Americký technologický gigant Apple snížil odhad tržeb za své první fiskální čtvrtletí, které skončilo 29. prosince. Za zhoršením odhadu stojí zejména slabý prodej telefonů iPhone v Číně. Tato zpráva spolu se statistikou o vývoji zpracovatelského průmyslu výrazně oslabila akcie v USA. Index technologického trhu Nasdaq končil čtvrteční obchodování níže o 3,04 procenta, Dow Jones klesl o 2,83 procenta a širší index Standard & Poor's 500 ztratil 2,48 procenta. 

Apple nyní předpokládá, že za čtvrtletí, které zahrnuje klíčovou vánoční sezonu, vykáže místo 89 až 93 miliard dolarů tržby na úrovni 84 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Analytici v průzkumu společnosti Refinitiv očekávali, že firma dosáhne tržeb kolem 91,5 miliardy dolarů. Konkrétní výsledky hospodaření za první fiskální čtvrtletí Apple zveřejní 29. ledna.

Varování Applu před zveřejněním čtvrtletních výsledků je první od roku 2007, kdy byly telefony iPhone uvedeny na trh. Část analytiků nicméně podle agentury Reuters upozorňuje, že aktuální oznámení nebylo úplným překvapením.

Firma již v listopadu uvedla, že přestane zveřejňovat čísla o prodeji iPhonů a dalších hardwarových produktů, což vyvolalo u mnoha analytiků obavy, že nastává období poklesu prodeje těchto telefonů. Obavy o poptávku po iPhonech podpořily také slabé listopadové prognózy několika dodavatelů Applu.

Akcie Applu v reakci na zhoršení odhadu výrazně oslabily už po skončení středečního obchodování na burzách v USA, a to přes sedm procent. Tržní hodnota podniku pak už sestoupila pod 700 miliard dolarů (15,9 bilionu korun). Přitom ještě loni v létě hodnota přesahovala bilion dolarů.

Akcie firmy obchodované na frankfurtské burze krátce po zahájení čtvrtečního obchodování ztrácely téměř devět procent. Varování Applu mělo negativní dopad i na akcie evropských technologických podniků, zejména výrobců čipů, kteří jsou dodavateli Applu. Akcie firmy AMS, která dodává senzory k rozpoznávání obličeje používané v nejnovějších iPhonech, se například propadly téměř o pětinu.

Ekonomické zpomalení Číny i agresivní cenová politika firmy

Cook označil za hlavní problém zhoršování odbytu v Číně, na jejíž ekonomiku má negativní dopad nejistota kolem vývoje obchodních vztahů se Spojenými státy. Čína se na příjmech Applu podílí téměř 20 procenty.

„Ačkoli jsme předpokládali určité problémy na klíčových rozvíjejících se trzích, až takový rozsah hospodářského zpomalení jsme neočekávali, zejména v Číně ne,“ uvedl Cook.

Nenaplnily se ani předpoklady firmy ohledně prodeje na rozvinutých trzích, kde lidé nevyměňovali své telefony za modernější modely tak rychle, jak Apple předpokládal. V neposlední řadě odbyt poznamenal silnější dolar.

Někteří analytici rovněž zpochybnili strategii Applu udržovat prodejní ceny na mimořádně vysoké úrovni. „Odbyt Applu v Číně se nevyvíjí příznivě již několik měsíců. Jedním z důvodů je to, že jejich ceny se dostaly příliš vysoko,“ uvedla analytička Kiranjeet Kaurová z výzkumné společnosti IDC. „Otázkou pro investory tak bude, do jaké míry ke zhoršení situace přispěla agresivní cenová politika Applu,“ řekl analytik James Cordwell ze společnosti Atlantic Equities.

Americké akcie dostaly tvrdý zásah

Varování Applu a nejnovější americká statistika o aktivitě ve zpracovatelském průmyslu posílily obavy ze zpomalení globálního ekonomického růstu. Ztrácely hlavně technologické společnosti a firmy citlivé na vývoj zahraničního obchodu, jako Caterpillar, 3M a Boeing.

Zpráva organizace ISM ukázala, že aktivita ve zpracovatelském sektoru USA klesla v prosinci nejvíce od října 2008, tedy od doby finanční krize. Aktivita sice stále roste, její růst je však nejpomalejší za více než dva roky. Zpráva je podle analytiků dalším signálem toho, že globální ekonomika ke konci roku prudce zpomalila.

Ztrácely i akcie velkých automobilek, které oznámily, že jejich prodej v USA v prosinci klesl.