První hřídele z Vítkovic putují k nadnárodní korporaci ABB, firma doufá v rozšíření obchodu

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) začíná dodávat první hřídele pro elektromotory švýcarsko-švédské nadnárodní korporaci ABB. Zatím s ní uzavřela kontrakty za zhruba 25,5 milionu korun, sdělila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Firma by ale ráda dodávky rozšířila.

Vítkovice Heavy Machinery (na snímku ocelárna)
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Dohodli jsme se s finskou částí ABB. Po více než roce se s námi rozhodli spolupracovat. Není to poprvé, kdy ABB s Vítkovicemi Heavy kooperuje, ale roční prodleva, způsobená situací VHM, hrozila zánikem tohoto vztahu. Nám se podařilo spolupráci obnovit,“ uvedl generální ředitel VHM Daniel Kurucz.

Obchodní ředitel VHM Daniel Doležal uvedl, že firma nyní dodává ABB menší sérii hřídelí. „Doufáme ale v další rozšíření vzájemného obchodu. Rádi bychom získali důvěru i dalších poboček ABB v Evropě a zajímají nás i další typy výrobků, zejména pro těžební průmysl,“ uvedl Doležal.

Na příští rok už mají VHM nasmlouvány zakázky za asi 800 milionů korun. „Měsíční kontraktace se běžně pohybuje nad 200 miliony korun. To je trend, který chceme ještě posílit. Osobně bych viděl rád v průměru 250 milionů za měsíc,“ sdělil Kurucz. 

ABB se sídlem v Curychu působí především v energetice, elektrotechnice a automatizačních technologiích. Koncern má tradici dlouhou přes 120 let a ve stovce zemí zaměstnává přibližně 140 tisíc lidí.