Češi své dluhy splácí včas, neplatičů je nejméně za deset let

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci března mělo dluhy po splatnosti 7,18 procenta dospělých, což je nejméně od poloviny roku 2008. Na konci loňského roku to bylo 7,32 procenta. 

V registru fyzických osob sdružení Solus, jež svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků, bylo ke konci prvního čtvrtletí zapsáno 624 tisíc dospělých Čechů s nesplaceným závazkem po splatnosti. Je to o deset tisíc lidí méně než na konci roku 2017. Dlužná částka s expirovaným datem splatnosti evidovaná v největším negativním registru v zemi klesla pod hranici 50 miliard korun.

Navzdory pozitivnímu trendu hlásí Ústecko 14 procent dlužníků

Pozitivní vývoj zaznamenalo sdružení Solus ve všech krajích. Zatímco na Vysočině a v Olomouckém kraji se dlouhodobě pohybuje podíl osob se záznamem v registru pod pětiprocentní hranicí, v Ústeckém kraji má negativní záznam v registru Solus čtrnáct dospělých lidí kraje ze sta, v sousedním Karlovarském kraji pak o dva méně.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky.

Neuhrazený závazek musí dosáhnout minimálně 500 korun, aby bylo zajištěno, že spotřebitelé nebudou do negativního registru zařazováni kvůli drobným dluhům v řádu jednotek či desítek korun.

Sdružení vzniklo v létě 1999. Mezi členy je třináct bank a stavebních spořitelen, 26 nebankovních finančních institucí, jedenáct telekomunikačních operátorů, čtyři
distributoři energií, dva poskytovatelé takzvaných peer to peer půjček a dva obchodní
řetězce.