Kontroly evidence tržeb jsou laxní, někteří dál podvádí, soudí šéf tradičního obchodu

Elektronická evidence tržeb (EET) příliš nezlepšila situaci na maloobchodním trhu, většina těch, kteří podváděli předtím, podvádí znovu, domnívá se předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Zdeněk Juračka. Přičítá to laxním kontrolám finančních úřadů. 

Od 1. března 2017 se do EET zapojily i obchody
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Juračka to řekl na kongresu Samoška v Olomouci. Své tvrzení opřel o novou analýzu agentury Nielsen, kterou asociace zveřejní na začátku února.

Firmy a podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu musejí evidovat tržby od loňského března.

Kontroloři podle něj často chodí do prodejen, o kterých předem vědí, že mají vše v pořádku. „A protože musí chodit, tak samozřejmě jdou třikrát na jednu prodejnu, o které vědí, že tam nic nezjistí, a nejdou na prodejny, o kterých vědí, že by tam něco zjistili,“ míní Juračka.

Zdeněk Juračka

Zdeněk Juračka

předseda Asociace českého tradičního obchodu

„Mysleli jsme, že EET bude mít větší efekt. Je to asi zejména tím, že kontroly, které jsou vedeny z finančních úřadů, jsou neúplné a laxní. Víceméně se stává to, že je vidět, že to dělají z povinnosti, aby měli kladnou čárku, že na prodejně byli.“

Zdeněk Juračka

předseda Asociace českého tradičního obchodu

Kontrola dodržování EET je kvůli tomu podle Juračky velmi špatná a nedokonalá. „My jsme EET podpořili ne kvůli výběru daní, ale proto, že to má udělat pořádek na trhu a zrovnoprávnit trh. Zatím je to tak padesát na padesát,“ řekl Juračka.

Asociace si u agentury Nielsen objednala analýzu maloobchodního trhu po zavedení EET, do které bylo zahrnuto zhruba 700 prodejen. Výsledky budou prezentovány 7. února v Praze.

Evidenci zavedly také vietnamské obchody, některé měly podle dřívějšího vyjádření krajského předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR v Plzeňském kraji Romana Bruzla podnikání postavené na tom, že nevykazovaly tržby.

„Hodně vietnamských prodejen se přizpůsobilo době a zavedlo EET,“ řekl Juračka, podle kterého se dnes bez elektronické pokladny neobejde žádný obchod. „Jde o to, jestli ji mají správně zapnutou na systém EET. To se pozná jedině kontrolním nákupem,“ dodal Juračka.