Evropská komise dala výrobci čipů Qualcomm obří pokutu. Za dohodu s Applem má zaplatit téměř miliardu eur

Evropská komise udělila americkému výrobci čipů Qualcomm pokutu 997 milionů eur (přes 25 miliard korun). Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové firma platila svému klíčovému zákazníkovi, společnosti Apple, miliardy dolarů za to, aby nenakupoval u konkurence.

Takový postup je podle evropských pravidel o hospodářské soutěži nepřípustný.

„Platby nebyly jen snížením ceny – byly podmíněny tím, že Apple bude ve všech svých iPhonech a iPadech exkluzivně používat čipové sady pro základní pásmo od Qualcomm,“ vysvětlila komisařka. Výsledkem podle ní bylo, že konkurenční společnosti nemohly přes pět let na trhu efektivně soutěžit s pozicí Qualcommu, a to bez ohledu na kvalitu svých vlastních produktů.

Qualcomm je v této oblasti (LTE baseband chipsets) zdaleka největším světovým dodavatelem, uvádí zpráva Evropské unie. Zmínila však, že jsou tu i další dodavatelé. Uvedla zejména největšího světového dodavatele počítačových čipů Intel, který se snažil s Qualcommem soutěžit o zákazníky.

Dohodu s Applem, který je jeho klíčovým zákazníkem, uzavřel Qualcomm v roce 2011, o dva roky později byla prodloužena až do roku 2016. Podle Vestagerové by v jejím důsledku společnost Apple při přechodu k jinému dodavateli nejen přišla o faktickou slevu, ale také by musela část získaných peněz vrátit.

„O spolupráci s Applem přitom měl a má zájem právě Intel,“ uvedla komisařka. Této společnosti firma Apple začala některé zakázky zadávat až v roce 2016.

„Jinými slovy až ve chvíli, kdy dohoda končila a změna by Apple nestála tolik peněz,“ poznamenala Vestagerová. Ukazuje se podle ní, že postup Qualcommu byl rozhodující k uzavření trhu pro konkurenční výrobce. Pro zákazníky to znamenalo menší možnost výběru a nástupu inovací.

„Výše pokuty odráží jak vážnost, tak dobu porušování pravidel. A má také za cíl do budoucna odradit účastníky trhu od podobných praktik. Nedělejte to.“

Margrethe Vestagerová

komisařka EU pro hospodářskou soutěž

Výrobce čipů dostal pokutu ve výši přesně 997 439 eur, což odpovídá 4,9 procenta jeho loňského obratu. Firma podle Komise porušovala evropská antimonopolní pravidla pět let, šest měsíců a 23 dní. Komise věc začala vyšetřovat v létě 2015, v prosinci téhož roku výrobci čipů oznámila, že podle jejího názoru skutečně pravidla porušuje.

Souboj Google versus EU

Nejde přitom o nejvyšší pokutu udělenou v EU. Loni v červnu dostal americký internetový gigant Google od Evropské komise rekordní pokutu pro jednotlivou firmu 2,42 miliardy eur (63,6 miliardy korun) za zneužití dominantního postavení. Ve svém vyhledávači zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to svou službu pro porovnávání obchodních nabídek (Nákupy Google). Komise tehdy zároveň uvedla, že již dospěla k předběžnému závěru, že Google zneužil svého dominantního postavení také ve dvou jiných případech, které se stále prošetřují: u operačního systému Android a u reklamního systému AdSense.

V září se pak Google proti pokutě odvolal. Později společnost předložila návrh, že umožní konkurenčním srovnávačům cen umožnit dostat se na úroveň její vlastní služby prostřednictvím aukce. 

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová
Zdroj: Reuters
Autor: Eric Vidal