Do čela Uberu se má postavit Khosrowshahi. Cílem je vyvést firmu z krize a zlepšit její mediální obraz

Novým šéfem alternativní taxislužby Uber se stane Dara Khosrowshahi (48). Dosud působil jako ředitel internetové cestovní kanceláře Expedia, teď bude mít za úkol vyvést Uber z téměř rok trvající krize a vylepšit jeho mediální obraz. Podle zdrojů agentury Reuters si jej v neděli vybralo představenstvo Uberu.

Šéfem Uberu se má stát Dara Khosrowshahi (na snímku z roku 2012)
Zdroj: AP Autor: Sakuma Paul

Firmě v minulosti uškodilo hlavně napětí ve vztazích mezi investory. Podnik ale také potřebuje obnovit zaměstnaneckou morálku a dostat se po sedmi letech ztrát do zisku.

Obtížné dědictví novému řediteli zanechal bývalý šéf a spoluzakladatel firmy Travis Kalanick, který byl v červnu donucen odstoupit kvůli nařčení z podvodu a údajnému pochybení při řešení znásilnění spáchaného řidičem Uberu v Indii.

Khosrowshahi, který je íránsko-amerického původu, do USA přišel s rodiči jako dítě v roce 1978 po íránské revoluci. Expedii, která je největší internetovou cestovní kanceláří co do počtu rezervací, řídil 12 let. Pod jeho vedením firma více než zdvojnásobila roční příjmy a dosahovala zisku. „Analytici se zaměřují na marže. Já se soustředím na růst,“ řekl Khosrowshahi v květnu v rozhovoru s televizí CNBC.

Nový šéf Uberu je znám i jako otevřený kritik amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mezi prvními úkoly, na které se bude muset soustředit, je obsazení klíčových vedoucích funkcí v podniku, včetně pozice finančního a výkonného ředitele.

Není zatím jasné, jakou roli bude ve firmě hrát Kalanick, který je členem představenstva a má v Uberu kontrolu nad 16 procenty hlasovacích práv. Zatím sdělil, že bude nového šéfa podporovat.