Nárůst kamionové dopravy vytáhl výběr mýtného na rekord

Na elektronickém mýtném se za první polovinu letošního roku vybralo historicky nejvíce. Stát utržil celkem 5,16 miliard korun. To je o 190 milionů více než za stejné období loňska. Příčinou je silnější kamionová doprava.

„Nárůst počtu kamionů je důsledkem konjunktury tuzemské a evropské ekonomiky,“ vysvětluje mluvčí provozovatele mýtných bran David Šimoník.

Kromě rekordní vybrané částky na mýtném byl také doposud nejlepší podíl provozních nákladů. Ten činil 15 procent, což znamená, že z každé vybrané tisícikoruny zůstalo státu 850 korun.

V porovnání kvartálů bylo nejsilnější v historii výběru mýta letošní druhé čtvrtletí. Od dubna do června 2017 se vybralo na 2,64 miliardy. „V červenci a srpnu lze očekávat tradiční snížení výběrů mýta. Přesto lze podle prvního pololetí odhadovat celoroční sumu z mýta kolem 10,3 miliard korun,“ dodává Šimoník.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za celou dobu provozu (do června 2017) se z mýtného získalo 82,69 miliardy korun.