Juncker: EU bude rychle reagovat na cla na ocel ze strany USA

Evropská unie bude během několika dní adekvátně reagovat, pokud Spojené státy zavedou protekcionistická opatření týkající se oceli, uvedl v pátek v Hamburku šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. EU má podle něj už nyní připravená odvetná opatření.

„Mohu vám říci, že jsme připraveni reagovat protiopatřeními během několika dní, na to nepotřebujeme žádné dva měsíce,“ uvedl Juncker před začátkem summitu zemí G20 v Hamburku, který se bude zabývat také volným obchodem. Povahu připravených opatření upřesnit nechtěl, konstatoval ale, že jsou adekvátní.

O tom, že Evropská unie připravuje odvetná opatření informoval už v týdnu německý magazín Der Spiegel. „EU odpoví přiměřeně, pokud USA zavedou omezující opatření vůči německým nebo evropským ocelářským firmám,“ řekla magazínu německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová. „Pokud nás to zasáhne, vrátíme úder,“ uvedla zase eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Evropská odveta by se v takovém případě podle Spiegelu mohla týkat amerických zemědělských produktů, jako jsou kukuřice, sója nebo rýže. Odborníci se obávají, aby případné kroky tohoto typu nenastartovaly spirálu neustále nových a nových odvetných opatření.