Uhelná elektrárna Počerady se prodávat Tykačovi nebude, dozorčí rada ČEZ to neschválila

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ nakonec neschválila prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny finančníka Pavla Tykače. Uvedl to předseda rady Václav Pačes. Hlavním důvodem je podle něj nejistá situace v oblasti hnědouhelné energetiky v Evropě. Podle dřívějších informací možný prodej elektrárny podpořilo představenstvo ČEZ.

Elektrárna Počerady
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače ve středu prodloužila nabídku na koupi hnědouhelné elektrárny Počerady právě tak, aby ji mohla ve čtvrtek projednat dozorčí rada ČEZ. Firma také uvedla, že případný obchod neuskuteční v rozporu se stanoviskem ministerstva financí, přes které stát vlastní majoritní podíl v ČEZu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve prodej elektrárny kritizoval. Jeho resort ale ve středu uvedl, že stanovisko ministerstva nemůže převážit rozhodnutí, které přijme dozorčí rada.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž sdělil, že rozhodnutím rady se nemění strategie ČEZ, která počítá s postupným odklonem od hnědouhelné energetiky s cílem být do roku 2050 uhlíkově neutrální. „ČEZ prodej elektrárny zvažoval proto, že protistrana přišla s výhodnou nabídkou, kterou bylo v zájmu akcionářů nutné důkladně posoudit. Transakci za dohodnutých podmínek doporučily tři nezávislé posudky od společností Deloitte, KMPG a Erste Corporate Finance,“ dodal.

Vršanská uhelná již dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun a nabídka platí za dohodnutých podmínek jen do konce dubna. Plánovaný prodej už podle agentury Reuters podpořilo představenstvo ČEZu. Dozorčí rada ČEZu se ale na konci dubna rozhodla rozhodnutí o prodeji elektrárny odložit a vyžádat si od vedení ČEZu k záměru další materiály. Vršanská uhelná to tehdy označila za politické rozhodnutí. 

ČEZ bude s Czech Coal zřejmě dále vyjednávat

Možný prodej elektrárny kritizovali ekologové. Vadil jim zejména fakt, že by Vršanská uhelná, potažmo Czech Coal, provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský označil rozhodnutí dozorčí rady za zázrak. „Fakt, že se mocnému tandemu (generální ředitel ČEZ Daniel Beneš – Tykač) již napodruhé nepodařilo zválcovat dozorčí radu ČEZ, do kategorie zázraků celkem patří. Zbývá detail: provést urychleně takové změny ve vedení a stanovách firmy, které by zabránily managementu chovat se, jako by mu patřila,“ řekl ČTK.

Hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora neočekává žádnou významnou tržní reakci, uvedl, že se jedná o celkem očekávatelný vývoj. ČEZ podle něj bude zřejmě s Czech Coalem dále vyjednávat.

ČEZ dále oznámil, že od 1. června zřizuje novou divizi jaderná energetika. Povede ji dosavadní ředitel jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek, který se stane i členem představenstva společnosti. V čele elektrárny ho od 1. září nahradí Jan Kruml. Zronek má být ve své funkci zodpovědný také za dostavbu nových jaderných bloků.

Elektrárna Počerady leží na Lounsku mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. Podle aktuální výroční zprávy ČEZu vzrostl loni čistý zisk elektrárny o 63 procent na 439 milionů korun, tržby stouply o 44 procent na 7,7 miliardy korun. Celková aktiva elektrárny stoupla meziročně o deset procent na 9,7 miliardy korun.