Čínských turistů v Česku přibývá. Do roka by měla začít létat čtvrtá přímá linka

Mezi Českou republikou a Čínou by měla být v brzké době zprovozněna další, již čtvrtá přímá letecká linka. Spojí Prahu s městem Kchun-ming a fungovat by mohla začít v první polovině příštího roku, uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která o novém spoji mezi oběma zeměmi nyní jedná v Kchun-mingu.

Video Události
video

Události: Ministryně Šlechtová jednala v Číně o podpoře turistiky

„Město Kchun-ming je zajímavé tím, že se tady nachází jedno z největších letišť světa, a Česko a Čína zde plánují otevřít přímou linku,“ řekla Šlechtová v Kchun-mingu, metropoli jihočínské provincie Jün-nan. Ministryně uvedla, že návrh smlouvy je připraven a nyní se ještě dolaďují technické detaily.

„Já se ve středu sejdu s prezidentem společnosti Yunnan Airport Group a budeme se bavit i o detailech případné spolupráce. Je to obchodní smlouva, samozřejmě by bylo pěkné, kdyby se podepsala tady za mé přítomnosti, ale k tomu pravděpodobně nedojde,“ prohlásila Šlechtová.

Jihočínská provincie Jün-nan hraničí s Barmou, Laosem a Vietnamem. Podle Šlechtové by proto novou přímou linku Praha-Kchun-ming mohli využívat obyvatelé celé oblasti jihovýchodní Asie, nebo naopak čeští turisté mířící do těchto zemí.

„Pro nás tato linka může znamenat příliv turistů z Čínské lidové republiky. Provincie Jün-nan je ale také hned vedle Vietnamu a je případnou zastávkou i pro vietnamské turisty.“ 

Karla Šlechtová

ministryně pro místní rozvoj

„V tuto chvíli čínští turisté jsou na osmém místě v Česku a příliv čínských turistů jen za loňský rok vzrostl o 22 procent,“ připomněla. Poukázala přitom na skutečnost, že Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí na světě. „A to samozřejmě nejen pro turisty, ale i pro vládu Čínské lidové republiky hodně znamená,“ dodala ministryně.

Jedná se o frekvenci letů

Jednou ze stále nedohodnutých záležitostí je frekvence letů mezi oběma destinacemi. Čínská strana má podle ministryně Šlechtové zájem o dva lety mezi Kchun-mingem a Prahou týdně, česká strana by chtěla prosadit lety třikrát v týdnu.

Video Zprávy ve 12
video

Čínských turistů v Česku přibývá

Provozovat linku by mohly aerolinie China Eastern Yunnan Branch nebo Lucky Airlines, které nově nakoupily letouny Boeing 787 Dreamliner pro dálkové spoje. Vlastníkem obou těchto leteckých společností je provincie Jün-nan. 

V současné době spojují Čínu a Českou republiku tři přímé letecké linky, které míří z Prahy do Pekingu, Šanghaje a Čcheng-tu. V jednání je i přímá linka mezi Prahou a čínským městem Šen-čen.

Zatímco zmíněná města jsou převážně hospodářskými středisky, Kchun-ming vyhledávají turisté. Je zde řada chrámů a dalších stavebních památek i přírodní zajímavosti, jako je skalní město zvané Kamenný les, kam Šlechtová zamíří ve čtvrtek. Oblast je známá i čajovými a nově také kávovými plantážemi.

Počátkem týdne Šlechtová a členové podnikatelské delegace, kteří ji doprovázejí, jednali v čínské provincii Che-nan a její metropoli Čeng-čou. Dnes se ministryně v Kchun-mingu sešla s provinčním viceguvernérem Čchen Šunem. Také zde zahájila obchodní fórum.