Ve skladu firmy Rohlik.cz zadržela cizinecká policie 85 lidí

Cizinecká policie ve čtvrtek zadržela při kontrole v pražském skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí. Až na jednoho jsou podezřelí z toho, že jsou v Česku zaměstnáni v rozporu s právními předpisy. Jedna osoba čelí podezření, že má padělané doklady. Zakladatel firmy Tomáš Čupr se proti zásahu ostře postavil. Podle e-shopu šlo o agenturní zaměstnance. 

E-shop v poledne na Facebooku zákazníkům vzkázal, že si kvůli přepadové kontrole není možné objednávat v Praze zboží. Firma tvrdí, že nemůže odbavit 300 objednávek. Později odpoledne se již objednávání rozběhlo. 

„Prováděli jsme opakovaně kontrolu zaměstnanosti, je to běžná činnost cizinecké policie,“ uvedl k zásahu mluvčí pražské policie Hulan. Pro podezření z protiprávního zaměstnání skončilo na služebně 84 lidí, jejich národnost Hulan neuvedl. Zadržení mají podle Hulana u sebe vízum vydané pro jinou republiku než ČR a na základě toho nemohou být v ČR zaměstnáni. „Osmdesátápátá osoba byla zadržena pro podezření, že má padělané doklady,“ dodal. Policie zasahovala ve skladu firmy v Praze 6.

Byla to prasárna, tvrdí Čupr

Zakladatel firmy Tomáš Čupr na facebooku přirovnal zásah policie k prasárně, která nemůže nikomu projít. „Ráno naběhlo do skladu komando, ktere se chovalo jak STB. Řvali a s nikým se nebavili. Zavřeli provoz, kde pracují i Češi a nechali všechny jak zločince postavit na rampu,“ napsal mj. Čupr. Policie podle něho odvezla všechny Nečechy (80 lidí) a jejich legálnost bude zkoumat až ex-post. „Věříme, že máme vše v pořádku, nejsme sebevrazi. Ale tohle je podnikání v právním státě v roce 2017?,“ uvedl podnikatel. 

Český podnikatel a investor Tomáš Čupr je zakladatelem společností DameJidlo.cz, Slevomatu.cz a Rohlik.cz.

Konkurenční e-shop s potravinami Kolonial.cz uvedl, že podobné kontroly jsou i u nich časté. „Preventivní kontroly cizinecké policie u nás probíhají poměrně často, poslední se uskutečnila před 14 dny a stejně jako ty předchozí potvrdila, že je u nás vše v pořádku,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí e-shopu Jan Řezáč. 

Spor o agenturní zaměstnance

„Chápeme a respektujeme, že státní úřady musejí konat svou práci a státním zaměstnancům jsme v jejich práci vždy maximálně nápomocní. Tato kontrola není výjimkou. Na druhou stranu je pro nás frustrující, když zásahy státu opakovaně takto zásadně ovlivňují vás, naše zákazníky, ačkoliv z kontrol různých úřadů vycházíme s čistým štítem,“ uvedla firma. 

Cizinecká policie ve skladu Rohlíku nezasahovala poprvé. Podle dřívějších informací médií loni v červenci policisté odhalili při kontrole 24 zaměstnanců z Ukrajiny, kteří neměli povolení k zaměstnání. Podle tehdejšího vyjádření Rohlíku šlo o agenturní zaměstnance, jež přivezla agentura. Agentura poté vydala prohlášení, že dotyční zaměstnanci v Česku pracují legálně.

Hulan ve čtvrtek ale řekl, že v ČR pracovali v rozporu s právními předpisy. „Proto bylo všech těchto 24 osob následně správním rozhodnutím vyhoštěno z České republiky,“ uvedl.