Křetínský ovládne holding EPH. Tkáč odejde a získá až 74 miliard korun

Podnikatel Daniel Křetínský se stal většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Firmu opouští podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Křetínský tak nyní drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH. Již dříve EPH sdělil, že Tkáč může za své akcie získat v přepočtu až 74 miliard korun.

Daniel Křetínský
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

EPH oznámil plány na změnu vlastnické struktury loni v říjnu. Transakce se uskuteční ve dvou krocích, v závěrečném vypořádání mezi Křetínským a Tkáčem společnost Milees Limited, kterou Tkáč ovládá, prodá všechny svoje akcie v holdingu. Získá za to 1,75 až 2,75 miliardy eur (v přepočtu až 74 miliard korun). Výsledná částka bude odrážet růst hodnoty EPH v příštích letech.

Firma v pátek oznámila, že fond australské banky Macquarie získal podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě holdingu. Holdingu zůstane zbývajících 69 procent i manažerská kontrola v EPIF. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Holding ovládá mnoho firem

EPH je energetická skupina, která sdružuje desítky společností v Česku i cizině. V roce 2015 činily konsolidované tržby EPH 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun). 

Doposud vlastnili Křetínský a Tkáč shodně každý 37 procent akcií holdingu a zbylý podíl investoři spojení s J&T. Holding již dříve oznámil, že právě po vstupu fondu Macquarie do EPIF se má majoritním vlastníkem EPH stát Křetínský. Podle analytiků je možné, že peníze z prodeje podílu v EPIF budou základem prostředků, které Křetínský zaplatí za Tkáčův podíl v EPH.