Většina nelegálních provozovatelů on-line hazardu ze zahraničí se stáhla

Do konce ledna se podle ministerstva financí z českého trhu stáhlo 44 zahraničních nelegálních loterijních firem. Představovaly asi 90 procent objemu nepovoleného hazardu. Jedenáct minoritních firem zatím nereagovalo. Koncem ledna pak bylo podle ministra Andreje Babiše (ANO) zahájeno první správní řízení.

Nový zákon o hazardu vstoupil v účinnost letos 1. ledna. Na konci loňského roku ministerstvo financí identifikovalo 55 nelegálních internetových stránek s hazardními hrami, které cílí na české hráče. Za nelegální považovalo ministerstvo financí takovou firmu, která měla webové stránky v češtině, umožňovala platbu v korunách nebo svojí reklamou mířila na spotřebitele na českém trhu.

Ve dvaceti případech se stránky hned na začátku roku českým hráčům samy zablokovaly, uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Zbylým 35 společnostem, které k začátku roku neznemožnily českým hráčům sázení, ministerstvo odeslalo dopis. „V něm jsme jim vysvětlili, že provozují hazardní hru v rozporu se zákonem, a vyzvali je k ukončení provozu,“ doplnil náměstek.

Video Studio ČT24
video

Babiš: Zahájili jsme první správní řízení kvůli on-line hazardu

Z trhu se poté stáhlo dalších 19 firem, pět dalších zareagovalo neúplně. „Například tvrdí, že jim stránky nejdou technicky zablokovat, některé nepřestaly registrovat nové hráče. Ale věřím, že tento stav napraví co nejdříve. Poté, co jsme minulý týden zahájili správní řízení s firmou EU Lotto, se jen do konce týdne stáhlo z trhu šest provozovatelů,“ dodal Závodský.

Nereagovaly firmy s menšinovým podílem 

Zbylých jedenáct firem, které dosud na výzvu úřadu nereagovaly, podle něj představuje menšinový, zhruba desetiprocentní podíl. Hrozí jim správní řízení a v krajním případě blokace webových stránek a plateb. Firmy, které se nestáhly z trhu hned na začátku roku, ministerstvo podle Závodského doměří daň. Podle dřívějšího vyjádření úřadu jim navíc hrozí pokuta až 50 milionů korun. 

Ministerstvo také udělilo první licenci firmě PokerStars, přes dalších dvacet žádostí podle náměstka vyřizuje.

Na trh mohou podle nového zákona o hazardu vstoupit zahraniční loterijní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Firma, která si chce požádat o licenci, musí však nejprve zastavit provoz, poté vyplatit hráče, upravit software podle zákona a teprve pak požádat ministerstvo financí o licenci. Klienti se následně musí fyzicky zaregistrovat na pobočkách CzechPointu. Klientům nelze uznat jejich staré registrace a nechat jim na herních kontech peníze, které tam měli již před získáním české licence.