Lidé si loni rekordně půjčovali na bydlení. Zlatá hypoteční doba ale již končí

Hypoteční smlouvu loni nově podepsalo více než 115 tisíc lidí. Půjčili si rekordních 225 miliard korun, tedy zhruba o 40 miliard víc než o rok dříve. Vyplývá to z čísel Hypoteční banky. Důvodem byly hlavně rekordně nízké úroky, ale například i doporučení České národní banky zpřísnit podmínky pro půjčování peněz.

Video Události
video

Události: Rekordní půjčování na bydlení

Na své minimum se úrokové sazby dostaly loni v listopadu, kdy bylo možné si půjčit za 1,77 procenta.  Letos už ale další úrokové rekordy padat nebudou, shodují se bankéři. „Cena peněz na trhu roste a z toho důvody rostou i sazby na hypotečních úvěrech,“ říká manažer hypoték České spořitelny Karel Chábek.

K bankovním přepážkám pak obyvatele přivedly i další změny, například doporučení České národní banky. Lidé si už mohou vzít hypotéku jen do výše 95 procent ceny nemovitosti, a nikoli na sto procent, jako ještě v uplynulém roce.

„Takovéto úvěry už banky vesměs poskytovat nebudou. Doporučení ČNB bylo pravděpodobně jednou z příčin, proč byl ke konci roku trh živější,“ domnívá se generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. 

Nejvíce peněz si lidé půjčují v Praze. Zhruba dva a půl milionu korun. V Brně, respektive v Jihomoravském kraji je to 1,9 milionu. Naopak nejméně je to v na Ústecku a Karlovarsku.

Ve velkém se kupovaly hlavně dvougarsoniery a dvoupokojové byty. Prudce ale roste zájem i o byty tří až čtyřpokojové. A to nejen v novostavbách, ale i ve starších domech.