Pražské letiště slaví rekord. Odbavilo více než 13 milionů cestujících v jednom roce

Pražské letiště Václava Havla v pátek odbavilo třináctimiliontého cestujícího a dosáhlo tím nového rekordu v počtu přepravených lidí. Stal se jím Jan Kohoutek, který přiletěl do Prahy se snoubenkou z Istanbulu po deváté hodině ráno. Dosavadní rekord patřil roku 2008 s 12,6 milionu cestujících. 

„Máme za sebou velmi náročný rok, a ačkoliv tomu zprvu prognózy nenasvědčovaly, věřil jsem, že 13 milionů cestujících již letos dosáhneme. Na celkovém čísle se projevil i provozně velmi silný prosinec a my tak můžeme ambiciózní výsledek konce roku oslavit dokonce o den dříve,“ uvedl Václav Řehoř, předseda Českého Aeroholdingu, do kterého pražské letiště patří.

Za první tři prosincové týdny bylo odbaveno 812 702 cestujících, což je o 18,7 procenta meziročně více. Závěrečný měsíc roku se tak stal nejúspěšnějším prosincem v historii letiště, uvedla firma.

Loňských 12,03 milionu odbavených cestujících představuje meziroční růst o 7,9 procenta. V pololetí letošního roku letiště odbavilo bezmála 5,6 milionu cestujících, meziročně o 355 tisíc osob více. Zhruba třetinu tvoří lidé z Česka. Z pražského letiště v Ruzyni se lidé dostanou bez přestupů do 105 míst ve 39 zemích světa.