Účtenka jako herní los. V rámci EET Babiš příští rok spustí loterii zaměřenou na zákazníky

Ministerstvo financí chce podpořit zájem zákazníků o účtenky v rámci elektronické evidence tržeb. Plánuje tak spustit v polovině příštího roku účtenkovou loterii. Ročně by rozdělilo výhry až za 65 milionů korun. Mezi hlavními výhrami bude i automobil. Na zajištění loterie už vypsalo otevřené výběrové řízení.

Loterie má podle úřadu zákazníky motivovat k přebírání účtenek, a tím zvýšit efektivitu systému elektronické evidence tržeb a podpořit řádný výběr daní.

„Ročně budeme rozdělovat peněžité i věcné výhry ve výši 65 milionů korun. Počet výher se tak bude pohybovat od 20 tisíc do 30 tisíc měsíčně. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 tisíc do jednoho milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Ostatní výhry jsou rozděleny do nižších finančních částek v řádech desetitisíců a stovek korun,“ uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Minimálními způsoby přihlášení se do loterie, kterou resort nazvalo Účtenkovka, bude webová služba a mobilní aplikace. Losování se pak podle náměstkyně uskuteční každý měsíc, vždy 15. kalendářní den, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období.

Ministerstvo už vypsalo veřejnou soutěž na zajištění loterie. Vítěz výběrového řízení bude zajišťovat registraci hráčů, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu. Součástí poskytované služby je i vytvoření a údržba webových stránek a mobilní aplikace pro hráče.

V první vlně se do EET zapojili podnikatelé ve stravovacích a ubytovacích službách

Účtenkovou loterii zavedlo dříve například Chorvatsko, Slovensko nebo Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra, možné je získat i věcné ceny.

Elektronická evidence tržeb začala 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.