Vedení OKD informuje horníky o konci Dolu Paskov. Za přestup na jiné šachty jim slibuje až 80 tisíc

Horníci, kteří se ze zavíraného Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku rozhodnou přejít na jiné šachty OKD v karvinské části revíru, získají motivační příspěvek až 80 tisíc korun. V dole se přestane těžit 31. března. „Někteří zaměstnanci jsou už rozhodnuti přejít. Jedná se o desítky z nich. Chceme je finančně motivovat, aby šli pracovat do karvinské části,“ sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský s tím, že částka za přechod na jiný důl začíná na 50 tisících korunách.

Video Události
video

Za přestup na jiné šachty slibuje OKD až 80 tisíc

Podle náměstka pro řízení sekce zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Vaňáska už úředníci jednají s vedením OKD a zástupci odborů řadu měsíců. Pro osoby starší 50 let, které podle něho mohou mít s nalezením pracovního místa potíže, vytipovali až tisíc pracovních míst. Ty je ministerstvo připraveno podpořit i finančně. Vaňásek dodal, že připraven je také soubor rekvalifikačních opatření. 

Ještě tento měsíc by z dolu mohli také odejít první zaměstnanci, kteří přijmou dohodu o ukončení pracovního poměru, takzvané dobrovolné racio. Řekl to v pátek předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Podle OKD by z Paskova, kde pracuje asi 1600 kmenových zaměstnanců, mohlo přejít na jiné šachty asi 500 lidí. Uzavření dolu schválil ve středu věřitelský výbor firmy. OKD je od května v úpadku, v srpnu povolili věřitelé jeho reorganizaci.

Se sociálním programem souvisejícím se zavřením Paskova ve čtvrtek odboráři a vedení firmy seznámili zaměstnance dolu. „Sociální program má několik částí. Při dobrovolném raciu by odešli lidé po dohodě do konce měsíce listopadu. Jsou lidé, kteří už třeba mají jinou práci a chtěli by odejít,“ řekl Pytlík.

V takovém případě podle něj odcházející zaměstnanci dostanou maximálně trojnásobek platu podle zákoníku práce a jeden násobek vyplývající z kolektivní smlouvy. Průměrná hrubá mzda v OKD loni činila 33 215 korun. „Nikoho nenutíme. Jestli chceš odejít, můžeš odejít,“ řekl Pytlík. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský ve středu řekl, že se očekává, že dobrovolný odchod zvolí asi 150 lidí.

Přechod na jinou šachtu nebo práce na liividaci dolu

„Potom je tu motivační program. To znamená, že když zaměstnanci přejdou na karvinskou část, budou finančně motivováni. Je to rozprostřeno do několika částí, při podpisu, po odchodu v dubnu a ještě pak v listopadu, a je to ve výši až 80 tisíc,“ řekl Pytlík. Na jiné šachty chce firma převést co nejvíce lidí.

Zhruba 300 lidí zůstane i po březnu na Dole Paskov, kde budou pracovat na technické likvidaci dolu, jenž má dvě šachty: Staříč a Chlebovice. Zaměstnanci, kteří neodejdou nebo nepřejdou jinam, pak dostanou k 31. březnu výpovědi s odstupným až do výše sedminásobku platu.
Pytlík řekl, že z jiných provozů OKD zatím lidé odcházet nebudou.

„Uvidí se, kolik zaměstnanců přejde na jiné šachty. Prvně si musí sednout Paskov, potom uvidíme, co bude dál,“ řekl odborový předák. V celém OKD nyní pracuje i s dodavatelskými firmami téměř 12 tisíc lidí, kmenových zaměstnanců je asi 9700. Počty zaměstnanců dodavatelských firem ale podle Pytlíka už loni a letos výrazně poklesly.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ve čtvrtek uvedl, že uzavření šachty Paskov bylo dlouhodbě očekáváno. „Je to nevyhnutelný krok, důl generuje ztrátu a táhne OKD pod vodu,“ sdělil.

Propuštění pracovníci z OKD budou mít nárok na 7 - 8 tisíc korun měsíčně po dobu 3 let na přizpůsobení se novému zaměstnání. „Bude to stát stovky milionů korun až miliardy,“ doplnil Mládek. Zaměstnanci OKD mají nárok také na předčasný odchod do důchodu.

Podle výhledu restrukturalizačního plánu ve zprávě o situaci OKD, která byla na konci července jedním z podkladů vlády při rozhodování o úvěru 700 milionů korun, by těžba v OKD měla skončit v roce 2023. Doly se mají utlumovat postupně, po Paskově by podle tohoto materiálu měly následovat možná ještě v příštím roce Důl Darkov a v roce 2018 Důl Lazy.

O uzavření Dolu Paskov hovořilo OKD poprvé už v roce 2013. Chtělo tam těžbu ukončit na konci roku 2014. Místo toho se ale dohodlo se státem na prodloužení těžby. Letos se firma dostala do insolvence. Zavření ztrátového dolu, který podle dostupných údajů prodělává měsíčně desítky milionů korun, bránilo zřejmě především to, že firma neměla dostatek hotovosti na odstupné pro propuštěné zaměstnance.