Německé hospodářství zpomalilo, zbrzdil ho zahraniční obchod

Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí stoupl o 0,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Tempo jeho růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,4 procenta ve druhém kvartálu, ekonomiku zbrzdil slabší export. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad.

Hospodářský růst zaostal za očekáváním analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že HDP stoupne o 0,3 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Dobrou zprávou naopak je, že důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v listopadu výrazně zlepšila, její index stoupl na 13,8 bodu z říjnových 6,2 bodu.

„Růst byl zpomalen zahraničním obchodem,“ uvedl statistický úřad. Dodal, že export ve třetím čtvrtletí mírně klesl, zatímco import se nepatrně zvýšil. Německou ekonomiku podle úřadu podporovala především domácí poptávka, v růstu pokračovaly výdaje domácností i státu.

Prognóza je optimistická

Německá vláda minulý měsíc zvýšila odhad celoročního růstu domácí ekonomiky na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. Německo by tak mělo vykázat nejsilnější růst za posledních pět let. Ke zlepšení prognózy přispěly vyšší státní výdaje na migranty, nižší ceny ropy a slabší euro.

V celém loňském roce německá ekonomika stoupla o 1,7 procenta. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.

Průmysl dostal tvrdý direkt

Počátkem listopadu německé ministerstvo hospodářství zveřejnilo, že průmyslová výroba v Německu se v září meziměsíčně propadla o 1,8 procenta. Zaznamenala tak nejprudší pokles za více než dva roky. 

Za celé třetí čtvrtletí průmyslová výroba v Německu stoupla o 0,3 procenta, a to za přispění silného růstu ve stavebním sektoru. Poptávka po nemovitostech v Německu roste díky dobrým podmínkám na trhu práce a rekordně nízkým nákladům na půjčky. Stavebnictví těží i z růstu státních výdajů na sociální bydlení, za kterým stojí příliv migrantů.

Eurozóna drží tempo

Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,3 procenta, stejným tempem jako ve druhém kvartálu. V celé Evropské unii zůstalo tempo hospodářského růstu na 0,4 procenta. Uvedl to v úterý statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil své předběžné údaje z konce října.

Úřad zopakoval, že v meziročním srovnání se hrubý domácí produkt eurozóny zvýšil o 1,6 procenta, zatímco v celé EU meziroční tempo růstu dosáhlo 1,8 procenta. V obou případech tempo růstu zůstalo na úrovních z předchozího kvartálu.