Významnému zaměstnavateli v potížích by stát měl finančně pomoct, míní Češi

Stát by měl finančně pomoct soukromé firmě v problémech, která se přitom významně podílí na zaměstnanosti v regionu. Podle více než poloviny lidí by měl takovému podniku poskytnout půjčku, kterou ale musí společnost splatit. Proti zásahu státu je necelá čtvrtina. Průzkum zpracovala v rámci projektu Trendy Česka TNS Aisa pro Českou televizi.

Více než polovina občanů Česka se domnívá, že by stát měl v případě potíží podniku, který zaměstnává velký počet lidí v regionu, poskytnout půjčku, kterou by zároveň firma splácela. Necelá pětina zastává dokonce názor, že by stát měl poskytnout půjčku i za cenu, že peníze nedostane zpět. Proti zásahu státu se pak staví 23 procent lidí.

Při pohledu na jednotlivé sociodemografické charakteristiky je rozdíl především v postojích mužů a žen. Zatímco muži častěji podporují nezasahování státu do záležitostí firem, ženy by častěji souhlasily s půjčkou, a to i za cenu, že by stát nedostal peníze zpět.

Stejný postoj jako ženy mají také mladí lidé do 29 let, lidé se základním vzděláním nebo vyučení a také ekonomicky neaktivní. Naproti tomu muži a podnikatelé se častěji přiklánějí k tomu, aby stát nezasahoval.

Proti jakýmkoliv zásahům státu se z hlediska politické příslušnosti staví především příznivci Svobody a přímé demokracie. Silný je tento postoj i u voličů ANO a ODS. Riziko, že se peníze nevrátí, by častěji snesli voliči komunistů a sociální demokracie.

700 milionů pro OKD

Stát se v letošním roce angažoval v případě těžební společnosti OKD, ve které nyní s dodavatelskými firmami pracuje asi 12 tisíc lidí. Firma na sebe podala v květnu insolvenční návrh. Soud pak firmu poslal do úpadku. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

V červenci vedení uvedlo, že firma bude letos potřebovat úvěr 700 milionů až miliardu korun na zajištění provozu. Vláda později rozhodla, že stát OKD půjčí 700 milionů. Záměr kritizovala pravicová opozice s tím, že půjde o dar.

Vláda také letos schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Horníci by měli dostávat osm tisíc a ostatní pracovníci sedm tisíc korun měsíčně, a to tři měsíce až pět let. Kompenzace později schválila i pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku.