Amazon se v Česku dál rozrůstá. Bude nabírat v Praze i v Dobrovízi

Největší světový internetový obchod Amazon vytvoří přes 270 pracovních míst pro absolventy v pražské korporátní kanceláři a distribučním centru v Dobrovízi u Prahy. Kromě manažerských pozic jde o zaměstnání v informačních technologiích nebo personalistice. Společnost připravuje i letní stáže pro vysokoškolské studenty.

Sklad Amazonu v Dobrovízi u Prahy
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

V minulém roce Amazon vytvořil v Česku 1800 nových míst a od roku 2013 zde investoval přes 100 milionů eur. Sdělila to Klára Horová z agentury Bison&Rose.

Loni otevřená pražská korporátní kancelář, která má v současnosti zhruba 150 pracovníků, bude spolupracovat i s dalšími evropskými pobočkami společnosti. Distribuční centra má Amazon také v Německu, Polsku, Francii, Španělsku, Itálii a Velké Británii.

„Abychom mohli rozšiřovat naše aktivity v sedmi evropských zemích, potřebujeme nabrat další kreativní kolegy se schopností analytického myšlení.“

Roy Perticucci

viceprezident Amazonu pro Evropu

Amazon plánuje letos v Evropě vytvořit několik tisíc nových pracovních míst. Za loňský rok v Evropě firma vytvořila 10 tisíc nových míst a má zde v současné době zhruba 40 tisíc zaměstnanců. Amazon, který zahájil činnost na internetu v červenci 1995, je největším internetovým obchodem na světě a na špici amerických prodejců vystřídal firmu Walmart.

Odvrácená strana podnikání

Loni v srpnu se pracovním podmínkám v Amazonu věnoval americký deník The New York Times. Napsal, že své zaměstnance vystavuje velkému tlaku a prostřednictvím neustálé kontroly je nutí k abnormálnímu pracovnímu nasazení. Podle deníku například firma motivuje zaměstnance, aby sdělovali nadřízeným, když kolegové neodvádějí kvalitní práci. Šéf společnosti Jeff Bezos v reakci na článek odmítl, že by v Amazonu panovala takto drsná atmosféra.

Newyorský deník na základě rozhovorů se stovkou bývalých i současných zaměstnanců největšího obchodníka na americkém trhu napsal, že vedení požaduje po pracovnících „bezdůvodně vysoký“ standard. Patří k němu prý například vyřizování pracovních e-mailů po půlnoci, po nichž mnohdy následuje textová zpráva s dotazem, proč zaměstnanec na elektronickou poštu nezareagoval.

Loni v červenci čelila firma tlaku ze strany polských odborářů, kteří se dožadovali zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek. Pod hrozbou protestu nakonec rozhodlo vedení o zvýšení hodinové mzdy pro řadové pracovníky ze 13 na 14 zlotých (91 korun). Amazon provozuje v Polsku celkem tři logistická centra zaměstnávající dohromady 6000 lidí. V Německu firma čelila stávkám v době vánočních svátků.