Stávka postihla šest německých středisek Amazonu, někde až do Vánoc

Zaměstnanci v šesti z devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon zahájili dopoledne stávku. Na čtyřech místech pak chtějí stávkovat až do Štědrého dne. Odborový svaz Verdi chce protestní akcí dosáhnout zvýšení mezd zaměstnanců Amazonu.

„Dokud se bude zásilkový obchod zdráhat jednat o pracovních podmínkách, bude stále docházet ke stávkám,“ uvedla Stefanie Nutzenbergerová z vedení svazu Verdi. „Amazon by se konečně měl vzdát nepřátelského postoje k odborům a poskytnout zaměstnancům takové pracovní podmínky, které jim umožní zajistit svou existenci,“ doplnila.

Svaz Verdi žádá, aby zaměstnanci v distribučních centrech dostávali mzdy podle kolektivních smluv pro maloobchod a zásilkový prodej. Amazon nyní na své zaměstnance uplatňuje pravidla pro odvětví logistiky, ve kterém jsou mzdy nižší.

V distribučních centrech v Rheinbergu, Werne, Grabenu a Koblenci budou zaměstnanci stávkovat až do 24. prosince. V Bad Hersfeldu stávka potrvá do úterního večera. V Lipsku je prozatím ohlášena jednodenní protestní akce, ale odbory upozornily, že je možné ji prodloužit.

V minulosti stávky doručení zásilek neovlivnily

Firma se nevyjádřila k tomu, zda bude mít stávka nějaký dopad na včasné dodávky zboží zákazníkům. Při předchozích protestních akcích svazu Verdi však internetový obchod nahradil výpadek německých distribučních středisek jinými zařízeními v Evropě a většina zákazníků nic nepocítila.

Svaz Verdi se však snaží stávky organizovat především v předvánočním období, kdy je obchodní špička a protestní akce může firmu zasáhnout nejvíce. Amazon čelil
vánočním stávkám v Německu také v uplynulých dvou letech, společnost však na požadavky odborů nepřistoupila.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě a Německo je pro něj druhý nejvýznamnější trh po Spojených státech. V devíti distribučních střediscích zaměstnává zhruba deset tisíc stálých pracovníků, kromě toho najímá v době obchodní špičky tisíce brigádníků.