Česká zbrojovka přezbrojí slovenskou policii, zajistí více než 25 tisíc pistolí

Rámcovou dohodu v hodnotě 14,19 milionu eur (383 milionů korun) podepsala společnost Česká zbrojovka se slovenským ministerstvem vnitra, a to na dodávku 26 641 pistolí s příslušenstvím. Zbraně získá slovenská policie a další ozbrojené složky. Od rakouské firmy Glock pak slovenské ministerstvo nakoupí dvacet tisíc pistolí.

Zbraně z výroby České Zbrojovky
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Obě firmy uspěly v největším tendru svého druhu v novodobé historii Slovenska, jehož celková hodnota činí 23 milionů eur (621 milionů korun) bez daně z přidaného hodnoty, řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

„Po dvaceti letech dochází k přezbrojení policejního sboru. Je už více než nejvyšší čas. Ceny jsou výrazně pod tržními cenami. V průměru jde o třicetiprocentní slevy proti cenám na trhu,“ prohlásil Kaliňák, podle kterého oba dodavatelé budou pistole vyrábět na Slovensku. První dodávky ze zmiňovaného kontraktu by mělo Slovensko dostat na začátku příštího roku.

„Díky tomu, že obě dvě firmy, ať už česká, nebo rakouská, mají své zastoupení přímo na Slovensku, tak by zakázka měla proběhnout velmi rychle. První zbraně mají policistům dorazit už na začátku roku 2016.“

David Miřejovský

zpravodaj ČT

Většina policistů má zastaralé typy zbraní

Přezbrojení slovenské policie a dalších bezpečnostních složek na Slovensku se připravovalo léta. Většina policistů v zemi v současnosti používá zastaralé pistole CZ 82.

Česká zbrojovka dodá tři druhy takzvaných služebních zbraní, a to modely CZ P-07, CZ P-09 a CZ 2075 D RAMI. Cena za kus v závislosti na typu zbraně dosáhne 265 až 295 eur bez DPH. Služební zbraně jsou určeny například pro vyšetřovatele či kriminalisty, kteří obvykle nezasahují se zbraní  na veřejnosti.

Video Studio ČT24
video

Miřejovský: Zakázka by měla proběhnout rychle, první zbraně mají dorazit už začátkem roku

Od rakouské firmy Glock koupí Slovensko zásahové pistole typu Glock 17 Gen4 s příslušenstvím, kterými policie vybaví útvary, jež vykonávají službu přímo v terénu. Jde například o policejní hlídky nebo pohotovostní motorizované jednotky. Zásahová pistole na rozdíl od služební zbraně například nemá bezpečnostní pojistku, lze z ní tak rychleji vystřelit.