Největší evropské ekonomiky rostou přesně podle předpovědi ekonomů

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila tempo mezičtvrtletního růstu na 0,3 procenta z 0,4 procenta v předešlých třech měsících. V meziročním srovnání se však hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,8 procenta po tempu 1,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Francouzská ekonomika se pak ve třetím čtvrtletí vrátila k růstu, kdy HDP země stoupl o 0,3 procenta. Oznámily to tamní statistické úřady ve svých předběžných odhadech.

Německé i francouzské výsledky odpovídaly odhadům ekonomů v anketě agentury Reuters.

Výkon německé ekonomiky oslabovala bilance zahraničního obchodu, kde dovoz rostl rychleji než vývoz. Mírně také klesly investice. Hlavním tahounem růstu tak byla domácí spotřeba, soukromá i veřejná, uvedl spolkový statistický úřad bez číselného upřesnění.

Německá vláda minulý měsíc snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro tento rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta. Za zhoršením prognózy bylo zpomalování v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích. Pro příští rok Berlín nechal svůj odhad růstu beze změn na 1,8 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné řada českých podniků. Loni stoupla o 1,6 procenta a zaznamenala nejrychlejší expanzi za tři roky.

Francouzskou ekonomiku podržela spotřeba

Druhá největší evropská ekonomika, francouzská, obnovila ve 3. čtvrtletí růst poté, co ve druhém upadla do stagnace, i když v prvních třech měsících roku vzrostla o 0,7 procenta.

V letním kvartále francouzské ekonomice pomohl růst spotřeby a budování zásob. Oslaboval ji ale prudký růst dovozu a slabší vývozu. Bilance zahraničního obchodu snížila růst HDP ve třetím kvartále o 0,7 procentního bodu, uvedl francouzský statistický úřad INSEE.

Za prvních devět měsíců roku francouzský HDP vzrostl v přepočtu na celý rok o 1,1 procenta. Znamená to, že v letošním roce je takřka zaručeno naplnění vládního odhadu jednoprocentního růstu.

Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalila

Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,3 procenta z předešlého tempa 0,4 procenta. Její meziroční růst naopak mírně zrychlil na 1,6 procenta, uvedl v rychlých odhadech statistický úřad Eurostat. Údaje skončily pod očekáváním ekonomů a naznačily, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla v prosinci dál uvolnit měnovou politiku.

Hrubý domácí produkt celé Evropské unie se zvýšil stejně jako v předešlém kvartálu o 0,4 procenta. Rovněž v meziročním srovnání zůstalo jeho tempo na 1,9 procenta.

Česká ekonomika opět se svým meziročním růstem HDP o 4,3 procenta  a mezičtvrtletně o 0,5 procenta patřila k nejrychleji rostoucím v celé Unii. Více než tříprocentními tempy rostly pak sousední ekonomiky Polska a Slovenska.

Z dalších zemí pak rostl italský HDP, který mezičtvrtletně stoupl o 0,2 procenta. Nizozemsko rostlo jen o 0,1 procenta. Portugalsko stagnovalo a Finsko utrpělo další propad. Řecká ekonomika po překvapivém růstu v prvním pololetí ztratila v létě 0,5 procenta a meziročně klesla o 0,4 procenta.