HSBC: Zajišťovala svým bohatým klientům černá konta a daňové úniky

Švýcarská větev britské banky HSBC dlouhá léta pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se placení daní a zároveň spravovala černá konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa, včetně zločinců a obchodníků se zbraněmi, ale i známých podnikatelů, politiků a celebrit. Vyplývá to z výsledků investigativní práce desítek novinářů, kteří od loňského roku ověřovali údaje získané francouzským deníkem Le Monde a své reportáže nyní zveřejnili. Mezi hříšníky jsou i čeští občané.
Video HSBC čelí skandálu s daňovými úniky
video

HSBC čelí skandálu s daňovými úniky

Českých majitelů účtů byla ve sledovaném období zhruba desítka, uvedlo v souhrnu zveřejněném na internetu Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ). ICIJ rovněž spočítalo, že v letech 2006 a 2007 existovalo u švýcarské HSBC 208 bankovních účtů spojených nějakým způsobem s Českou republikou a na nich bylo uloženo celkem 104,6 milionu dolarů, tedy asi 2,5 miliardy korun. Není ale jasné, jaká část těchto účtů měla české majitele ani to, zda s těmito účty byly spojeny nějaké nepravosti. Celkem si tato konta otevřelo 91 osob spojených nějak s Českem; dvanáct procent z nich mělo českou národnost nebo český pas. Nejmovitější z těchto 91 klientů měl na účtech 13,9 milionu dolarů, to znamená 340 milionů korun.  

Skandál kolem banky HSBC se rozhořel v roce 2007, kdy její bývalý zaměstnanec, IT expert Hervé Falciani, nelegálně získal údaje o klientech a účtech. Ty o rok později předal francouzským úřadům, které celou záležitost s podezřením na daňové úniky začaly vyšetřovat. Věnovaly se ale pouze francouzským jménům na seznamu. Teprve v roce 2010 předaly dalším zemím důvěrné seznamy jejich občanů, klientů HSBC, kteří se také mohli dopustit daňových deliktů. Tento seznam, pojmenovaný podle tehdejší francouzské ministryně financí Christine Lagardeové, způsobil rozruch například v Řecku, Španělsku, Spojených státech, Belgii či Argentině.    

Banka prý při vyšetřování nespolupracuje

V USA, Francii, Belgii a v Argentině nyní banka čelí trestnímu vyšetřování. Belgický soudce dnes oznámil, že zvažuje uvalení mezinárodního zatykače na členy vedení finanční instituce, protože HSBC prý při vyšetřování nespolupracuje.     

HSBC je globální bankou, která má hlavní aktivity v Evropě a v Asii a byla první bankou na světě, která se oficiálně již v minulosti přiznala k praní špinavých peněz. Američané ji například vyšetřovali několik let a soustředili se na převody miliard dolarů do zemí, jako je Írán. Tedy do těch částí světa, které podléhají mezinárodnímu embargu. Přes HSBC zřejmě praly špinavé peníze i zločinecké organizace, včetně mexických drogových kartelů. V závěru roku 2012 tak banka souhlasila, že zaplatí rekordní pokutu 1,92 miliardy dolarů.


Ačkoli některé podrobnosti ze seznamu klientů unikly během let na veřejnost, celkový obraz o systému obcházení daňových povinností pod taktovkou švýcarských bankéřů vyšel najevo až nyní, napsal deník Le Monde. Tomu nejmenovaný zdroj předal informace o kontech loni a jeho vedení se rozhodlo poskytnout je i kolegům.  Údaje z let 2006 a 2007 zkoumali novináři ze 46 zemí světa, koordinovaní ICIJ. Zjistili, že v té době proteklo sledovanými konty 180 miliard eur (pět bilionů Kč). Jen francouzští klienti si údajně díky HSBC v daňových rájích uložili 5,7 miliardy eur (158 miliard Kč). Francouzské úřady došly v roce 2013 k závěru, že přes 99 procent vlastníků zmíněných kont se vyhýbalo placení daní. Podle zpravodajské stanice BBC dokumenty obsahují údaje o účtech 106 000 klientů z 203 zemí, včetně 7 000 Britů.    

Na seznamu figuruje třeba i herec John Malkovich

Reportéři se rozhodli odtajnit i totožnost některých klientů, mezi nimiž jsou současní a bývalí politici z řady zemí včetně Británie, Ruska, Ukrajiny, Rumunska, Indie či Mexika, ale také vysoce postavení pohlaváři spříznění s režimy svrženého egyptského prezidenta Husního Mubaraka či nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada. Kromě nich prý služeb britské banky využívali i pašeráci drog, obchodníci s diamanty, známí podnikatelé a zločinci včetně těch s napojením na teroristické organizace. Na seznamu ale figurují i sportovci, herci, zpěváci a dědicové movitých rodin. Podle Le Monde jde konkrétně třeba o francouzského herce Gada Elmaleha, amerického herce Johna Malkoviche nebo marockého krále Muhammada VI.  Najdeme mezi nimi zkrátka spoustu známých jmen.

Známá jména v síti HSBC

Schopnost bankovního offshore sektoru ukrývat peníze a skrývat tajemství má obrovské důsledky pro společnosti po celém světě. Akademici konzervativně odhadují, že v zámořských daňových rájích se nachází asi 7,6 bilionu dolarů, které státní pokladny pak připraví o minimálně 200 miliard dolarů ročně.

Ve většině zemí však není nelegální mít založený účet v zahraniční pobočce. A být majitelem účtu u HSBC není samo o sobě něčím špatným. Někteří, kteří jsou v souvislosti s účty u této banky jmenováni, mohou mít nějaké spojení se švýcarským kontem, i když peníze na účtu nevlastní nebo vlastní pouze podíl. Jiná jména obsažená v souborech ani nemusela švýcarský bankovní účet mít. Holywoodský herec John Malkovich například říká, že o švýcarském účtu nic neví a domnívá se, že to může mít co do činění s Bernardem Madoffem, bývalým burzovním makléřem odsouzeným z podvodu, který takto manipuluje s některými ze svých financí.

Zástupce britské herečky Joan Collins zase ICIJ řekl: „V roce 1993 má klientka vložila finanční prostředky na bankovní účet v Londýně a následně zjistila, že bez jejích instrukcí byly peníze převedeny na švýcarský účet.“ Zástupce dále dodal, že žádnému placení daně se ale jeho klientka nevyhnula.

Mezi jmény spojovanými se švýcarskými bankovními účty je například i americký finančník a filantrop S. Donald Sussman, ženatý s kongresmankou státu Maine Chellie Pingree nebo miliardář vlastnící síť řetězce spodního prádla Victoria's Secret Les Wexner, který v roce 2012 daroval 250 tisíc dolarů na podporu bývalého republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho. Případně také rodina izraelského obchodníka s diamanty Benyho Steinmetze. Wall Street Journal v roce 2007 uvedl, že firma této rodiny, Sage Capital Growth, zaměřující se na rizikový kapitál, vyplácí štědré příspěvky na vystoupení a další služby pro Rudyho Giulianiho, bývalého starostu New Yorku, který byl označován za bojovníka s organizovaným zločinem a s korupcí.

Mluvčí Donalda Sussmana uvedl, že účet není jeho klienta. A dodal, že ten pouze pasivně zainvestoval do fondu rizikového kapitálu. Uvedl, že to právě tento fond měl u zmiňované instituce účet, o jehož existenci se dotyčný dozvěděl teprve na konci měsíce, když byl tázán ICIJ. „Investice Sussmana byly pouze menšinové,“ řekl mluvčí, „a neměl žádnou účast na řízení fondů, v investičních rozhodnutích nebo v jiné činnosti.“ Wexner, ani rodina Steinmetze na žádost o komentář nereagovala.

Dalším známým jménem je i Vladimir Antonov, bývalý majitel anglického fotbalového klubu Portsmouth FC, který čelí soudnímu procesu v Litvě za více než 500 milionů eur údajného bankovního podvodu; Margulan Seisembayev, kazašský bankéř obviněný Alliance Bank za rabování svých aktiv a Tancred Tabone, bývalý šéf maltské státní ropné společnosti Enemalta, který čelí trestnímu stíhání za údajné úplatky. Právník Taboneho uvedl, že jeho klient popírá , že by něco bylo v nepořádku a udělil formální svolení švýcarským orgánům, aby poskytly veškeré potřebné informace. Své finanční záležitosti má prý v pořádku. Antonov je pak uveden jako skutečný vlastník účtu v hodnotě 65 milionů dolarů a Seisembayev jako skutečný vlastník více účtů.

Zástupce Antonova v hlášení pro ICIJ pro The Guardian uvedl, že Antonov není a nikdy nebyl daňovým rezidentem ve Spojeném království. „Švýcarské účty otevřené v roce 2008, na které odkazujete, si otevřel z podnikatelských důvodů, a proto, že švýcarské banky poskytují vyšší úroveň péče o klienty a jsou mnohem flexibilnější než jakékoli banky ve Velké Británii.“

Zdroj: ICIJ


Banka HSBC v neděli v oficiálním prohlášení přiznala, že v její švýcarské pobočce v minulosti docházelo k nesrovnalostem. Připustila, že právě tato pobočka měla o něco nižší standardy než mateřská instituce. Deník The Guardian například upozornil, že klienti mohli ze švýcarské HSBC vybírat obrovské sumy v hotovosti v cizích měnách a že zaměstnanci banky klienty lákali na možnost vyhnout se placení daní. Prý slibovali mlčenlivost a jistotu, že jejich domácí berní úřady se o existenci černých kont nic nedozvědí.