Strýček Skrblík je nejbohatší fiktivní postavou. Druhý je upír

New York - Lakomý kačer, upír a dvě předčasně vyspělá děcka patří mezi nejbohatší fiktivní postavy světa v žebříčku, který sestavil americký časopis Forbes. Patnáctku nejbohatších, leč smyšlených miliardářů letos vede strýček Skrblík. Hodnotu všech jeho zlaťáčků Forbes odhadl na 44,1 miliardy dolarů, tedy téměř 750 miliard korun. Stále je to však méně než majetek druhého nejbohatšího člověka planety Billa Gatese. Zakladatel softwarové firmy Microsoft má podle odhadů Forbes asi o devět miliard dolarů víc. Druhé místo obsadil Carlisle Cullen, upír z filmové a literární hororové ságy Stmívání. Od roku 1670 dokázal „nastřádat“ 36,2 miliardy dolarů.

Třetí v pořadí skončil předpubertální potomek irské zločinecké rodiny z románů irského spisovatele Eoina Colfera. Jmění Artemise Fowla II. Forbes odhadl na 13,5 miliardy dolarů. Je to asi o čtyři miliardy dolarů víc, než kolik má čtvrtý v pořadí, mladičký filmový hrdina Richie Rich.

Seznam boháčů mezi fiktivními osobami Forbes sestavuje od roku 2005. Kritériem pro nominaci je předpoklad, že o bohatství uchazeče vědí další imaginární postavy v příběhu i publikum.

Odhady čistého jmění pak spočívají na „analýze výchozího materiálu fiktivní postavy, a kde je to možné, ceněné proti pohybům cen komodit a akcií v reálném světě,“ uvedl Forbes.

Skrblík si polepšil díky pohybu zlata

Proces se tak podobá tomu, jak je majetek hodnocen ve skutečnosti, řekl Reuters redaktor Forbesu Michael Noer. Hamižný Skrblík, jehož majetek je převážně ve zlatě, si tak polepšil asi o 30 procent, což odpovídá pohybu zlata za tento rok, vysvětlil Noer.