Unijní špičky odsoudily obcházení sankcí proti Rusku. Shodly se na podpoře zelené ekonomiky

7 minut
Události: Summit EU se věnoval pomoci Ukrajině
Zdroj: ČT24

Unijní špičky na summitu v Bruselu vyzvaly ve čtvrtek k vystupňování boje proti obcházení protiruských sankcí. Evropská unie by také měla podle nich usnadnit povolování ekologicky čistých a digitálních projektů a investovat do snížení své závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí.

Evropská unie by měla usnadnit povolování ekologicky čistých a digitálních projektů a investovat do snížení své závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí.

Na závěr prvního dne summitu se na tom shodli prezidenti a premiéři unijních států v debatě o posílení jednotného trhu a konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v době mohutných státních subvencí Spojených států a Číny. Členské státy by podle přijatých závěrů měly pracovat na tom, aby se na území EU vyrábělo více obnovitelných technologií a těžilo, zpracovávalo a recyklovalo více strategických surovin.

Munice pro Ukrajinu

Přelomovou dohodu o společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu dotáhly členské země EU do konce v pondělí, přičemž na tento účel vyčlenily dvě miliardy eur ze společných fondů. Unie tím reagovala na opakované požadavky Kyjeva o vystupňování vojenské pomoci a také na problémy ukrajinské armády s nedostatkem dělostřelecké munice.

Podle závěrů summitu bude iniciativa kromě dělostřelecké munice pokrývat také dodávky dalších střel země-země a též raket, přijde-li z ukrajinské strany takový požadavek. EU bude „dál poskytovat silnou politickou, ekonomickou, vojenskou, finanční a humanitární podporu Ukrajině a jejím lidem tak dlouho, jak bude potřeba“, píše se v textu. K dalšímu vývoji cesty Ukrajiny do EU se však politici ve společném prohlášení nevyjádřili.

Politický a kulturní geograf Ostravské univerzity Vladimír Baar se domnívá, že Ukrajina musí dosáhnout při chystané jarní protiofenzivě aspoň některých úspěchů, aby její podpora ze strany Západu neklesala. Podle něj je také velmi důležité, aby sankce proti Rusku byly dodržovány, na což se chce nyní EU zvláště zaměřit.

Výzkumný pracovník Pražského centra pro výzkum míru Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Vojtěch Bahenský řekl, že je velkou otázkou, jaké jsou rezervy obou bojujících stran. „Víme například velmi málo o tom, jaké ztráty utrpěla ukrajinská armáda. Stejně tak nevíme, zda nedostatek munice, který hlásí Ukrajinci, je dán skutečným nedostatkem, nebo tím, že už skladují munici pro chystanou protiofenzivu,“ řekl v Devadesátce ČT24. Je také otázkou, jak Rusové konsolidovali své dobyté pozice, aby odolali ukrajinské protiofenzivě. 

33 minut
Lídři EU jednali o vojenské pomoci Ukrajině
Zdroj: ČT24

Další sankce ve hře

Unijní lídři také vyzvali ostatní země, aby materiálně ani jinak nepodporovaly ruskou agresi, aniž by ovšem zmiňovali konkrétní státy. V poslední době se v této souvislosti soustředí pozornost na kroky Číny, která podle Spojených států zvažuje dodávky vojenské pomoci Rusku, ale zatím se pro takový postup nerozhodla.

Unie nevylučuje zavedení dalších sankcí ve snaze oslabit schopnost Ruska vést válku, podrobnosti ale výstup ze summitu nepřináší. Zdůrazňuje potřebu efektivně aplikovat existující postihy a bránit jejich obcházení.

Lídři sedmadvacítky se také zabývali snahou dohnat Moskvu k odpovědnosti za válečné zločiny, přičemž přivítali nedávnou dohodu na zřízení mezinárodního střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA). Nakonec v textu závěrů neuvítali vydání mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina, Evropská rada tento vývoj pouze „vzala na vědomí“.

Zelenskyj vyzval ke konání summitu o mírovém plánu

Summit se koná den po konci návštěvy čínského lídra v Moskvě, kde Si Ťin-pching mimo jiné propagoval svůj „mírový plán“ pro Ukrajinu. „Přímá komunikace mezi Si Ťin-pchingem a Volodymyrem Zelenským by byla vítána,“ řekl nizozemský premiér Mark Rutte před jednáním Evropské rady. 

Do jednání se opět na dálku zapojil i Zelenskyj. Ukrajinský prezident vyzval k urychlení vojenské pomoci, „jinak se válka povleče“.

Podle zpravodaje Svobodné Evropy Rikarda Jozwiaka také řekl, že by rád v Kyjevě uspořádal „summit o mírovém plánu“, ovšem vzhledem k logistickým úskalím takového postupu lídry EU požádal, zda by se akce mohla konat v některé z unijních metropolí.

Varšava chce náhradu za pomoc Kyjevu

Estonská premiérka Kaja Kallasová se před začátkem summitu vymezila proti jakémukoli zmírňování sankcí proti Moskvě a uvedla, že spojenci Kyjeva by se měli dál snažit omezovat ruské příjmy z prodeje ropy.

Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki oznámil, že jeho země bude žádat dalších 240 milionů eur (skoro 5,7 miliardy korun) z unijních prostředků jako náhradu za vojenskou pomoc pro Ukrajinu. To by byl zhruba pětinásobek částky, kterou podle Morawieckého zatím Varšava v této souvislosti z unijních peněz dostala.

Lídři EU se ve čtvrtek zúčastnili pracovního oběda s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Po jednání zdůraznili naléhavost urychlení dekarbonizace a vyzvali zejména velké ekonomiky světa, aby přišly s ambicióznějšími emisními cíli. 

V pátek se český premiér Petr Fiala (ODS) zúčastní eurosummitu, jehož hlavními tématy budou koordinace fiskálních politik, správa ekonomických záležitostí a hodnocení finanční architektury hospodářské a měnové unie.

Fiala na tiskové konferenci před odletem připomněl, že Česko se v ekonomické oblasti zasazuje o posilování vnitřního trhu Evropské unie. „My se stavíme za prohlubování trhu a nechceme ty tendence, které jdou směrem k protekcionismu, protože to povede jenom ke snižování konkurenceschopnosti jednotlivých evropských zemí,“ řekl s tím, že pro země jako Česko by takový přístup byl velmi nevýhodný, neboť v dotační soutěži by nemělo šanci uspět.

Na tiskové konferenci také zopakoval, že Česko na úrovni EU dlouhodobě usiluje o to, aby jaderná energie byla chápána jako nízkoemisní zdroj, což je důležité pro tuzemský průmysl. Řekl také, že Evropa by i nadále měla posilovat svou nezávislost na Rusku v oblasti energetiky. „V tomto případě jdeme příkladem. Nepoužíváme už ruský plyn, na kterém jsme byli ještě minulý rok stoprocentně závislí,“ dodal.  

Propíraná emisní norma

Evropskou komisí navrhovanou emisní normu Euro 7, která by měla od roku 2025 mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, je podle Fialy třeba významně změnit, aby neohrožovala občany v dostupnosti především malých aut. 

„Myslím, že se podaří vytvořit silnou skupinu států, které ve výsledku upraví normu tak, aby byla příznivá pro náš automobilový průmysl a naše občany,“ uvedl.

O možnosti využívání syntetických paliv v nových autech po roce 2035 podobně jako Česko hovoří také Berlín. Podle kancléře Olafa Scholze je však Evropská komise na dobré cestě k nalezení dohody s Německem o syntetických palivech pro spalovací motory.

Unijní exekutiva tento týden předložila návrh, který má vyjít německým požadavkům vstříc. Itálie však zároveň začala prosazovat, aby se výjimka rozšířila na biopaliva. 

Reforma trhu s elektřinou

Prezidenti a premiéři členských zemí EU ve čtvrtek na summitu zadali orgánům Evropské unie, aby se snažily do konce roku dojednat reformu trhu s elektřinou, kterou Evropská komise navrhla s cílem předejít prudkému růstu cen. Pomoci k tomu má zvýšení podílu dlouhodobých smluv či povinnost dodavatelů nabízet zákazníkům smlouvy s fixovanou cenou.

„Evropská rada vybízí zákonodárce, aby dosáhli svižné shody na všech relevantních návrzích pro urychlení zelené transformace a aby bezodkladně pokročili s prací na navržené úpravě designu vnitřního trhu EU s elektřinou ve snaze zajistit její přijetí do konce roku 2023,“ stojí v závěrech, které ve čtvrtek večer v Bruselu odsouhlasili prezidenti a premiéři sedmadvacítky.

Komise chce v zájmu stabilizace cen zavést pro dodavatele povinnost nabízet klientům v EU různé varianty kontraktů, včetně smlouvy s pevnou cenou elektřiny.

Kromě většího podílu dlouhodobých smluv pak navrhuje také podmínit čerpání veřejné podpory takzvanými rozdílovými kontrakty s dlouhodobou pevnou cenou. Ty by státu umožnily při zvýšení tržní ceny elektřiny rozdělit nadbytečné příjmy mezi spotřebitele, pokud naopak cena klesne, dopláceli by výrobci rozdíl od výše stanovené ve smlouvě.

Jak to bude s podporou jádra?

„Pouze technologie považované za zcela čisté mají plný přístup k výhodám,“ prohlásila po jednání předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Plnou podporu si podle ní zaslouží například technologie pro výrobu solárních panelů, větrných turbín či tepelných čerpadel, jádro se však s nimi nemůže stavět zcela na roveň. Každý stát si ovšem i nadále může vybírat svůj energetický mix a sázet na jadernou energii, která může hrát významnou roli ve snaze o dekarbonizaci, dodala německá politička.

Šéfové států a vlád se shodli na zvýšení investic do výzkumu a vývoje inovací, které by se podle jejich představ měly v součtu veřejných a soukromých financí přiblížit třem procentům hrubého domácího produktu (HDP). Šéfka komise podotkla, že tento cíl má EU již několik desetiletí a dosud se jí podařilo dostat na úroveň 2,3 procenta HDP. Některé mimoevropské země jsou v této věci mnohem dále, upozornila.

Lídři chtějí také dále usnadnit přeshraniční financování projektů a usnadnit zvláště malým a středním firmám přístup k penězům. V závěrech zmínili také přípravu takzvaného fondu suverenity na podporu evropských firem. Podrobnosti a způsob jeho financování, na něž mají státy různé pohledy, však nenabídli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou. Postup ministerstva kritizuje ANO, Piráti i Transparency International.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zájemci mohou nově on-line prostudovat kompletní proces s Miladou Horákovou

Záznamy ze soudní síně, filmy, rozhlasové audiozáznamy nebo stenozáznamy z politického procesu s Miladou Horákovou jsou nyní kompletně on-line a veřejně k dispozici díky projektu historiků s názvem Politické procesy. Zájemci mají možnost zjistit, jak tehdy působila dobová propaganda. Poprvé jsou kompletní dokumenty z procesu z několika archivů přístupné na jednom místě, uvedli zástupci Národního archivu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 4 hhodinami

Zpřísnění migračních pravidel jde do třetího čtení

Zpřísnění azylových a migračních pravidel je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ANO navrhli v druhém čtení doplnění koaliční předlohy o možnost zrušení pobytu cizinců kvůli přestupkům. Obdobně jako opoziční hnutí SPD chtějí další zrychlení rozhodování o žalobě cizince, kterému by ministerstvo vnitra pobyt v Česku neumožnilo. O podobě novely bude plénum hlasovat nejdříve za dva týdny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Ústí nad Labem se srazil autobus s kamionem, zranilo se přes dvacet lidí

V Ústí nad Labem-Předlicích se ve čtvrtek odpoledne srazil kamion s autobusem. Na místě bylo podle záchranářů 25 zraněných, z toho tři středně těžce. Test na přítomnost omamných a psychotropních látek u řidiče nákladního vozu vyšel – poté, co byl zadržen v blízkém okolí – pozitivně.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...