Havlová další miliony ve sporu o nepravdivý článek o milenci nedostane, Nejvyšší soud zamítl její dovolání

Herečka Dagmar Havlová nemá nárok na vyšší odškodnění ve sporu s vydavatelským domem Bauer Media, rozhodl Nejvyšší soud. České televizi to sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Vrchní soud jí už v minulosti přiznal 1,2 milionu jako odškodnění za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy umíral její manžel, bývalý prezident Václav Havel. Havlová se prostřednictvím dovolání domáhala dalších 2,8 milionu. Tomu Nejvyšší soud nevyhověl.

„Dovolání bylo odmítnuto,“ reagoval na dotaz České televize Wenig. Nejvyšší soud v případu rozhodoval už podruhé. Před dvěma roky zrušil verdikt vrchního soudu, podle kterého mělo vydavatelství Havlové vyplatit čtyři miliony. Odůvodnil to tím, že čtyři miliony korun výrazně převyšují odškodnění v jiných případech zásahů do osobnostních práv.

Článek z března 2012 nazvaný „Skandální zvěsti o Dáše Havlové. Šokující nařčení – Tajné rande v lázních“ tvrdil, že Havlová dorazila 16. prosince 2011, tedy jen dva dny před Havlovou smrtí, společně s milencem do zamluveného hotelu ve Františkových Lázních.

Zprávu označila za nepravdivou jak Havlová, tak i její údajný partner František Loukota, jehož fotografii s Havlovou časopis otiskl. Podle něj byl snímek pořízen s největší pravděpodobností v době natáčení seriálu Sanitka, když herečku doprovázel na nákupy. Muž, který působí jako asistent režie, se prý s Havlovou zná od natáčení filmu Odcházení.

Vydavatelství převzala Mafra

Havlová požadovala za text v bulvárním časopisu Pestrý svět celkem pět milionů. Městský soud jí v roce 2015 původně přiznal 1,2 milionu korun, Vrchní soud v Praze ale v srpnu 2019 odškodnění navýšil na čtyři miliony. Podle odvolacího senátu byl zásah do práva extrémní a intenzivní. Vrchní soud také zdůraznil i preventivní funkci odškodnění. Společnost Bauer Media s německými vlastníky se sice v mezičase z českého trhu stáhla, nicméně přiznané odškodnění mělo od podobných zásahů odradit i další vydavatele bulvárního tisku.

Vydavatelství označilo náhradu za nepřiměřeně vysokou a nedostatečně zdůvodněnou a podalo proti výši odškodnění dovolání. Nejvyšší soud dal firmě částečně za pravdu a před dvěma roky vrátil případ znovu k vrchnímu soudu. Ten v březnu loňského roku Havlové přiznal nárok pouze na 1, 2 milionu korun. Vyplacení zbylé částky zamítl. Toto rozhodnutí nyní stvrdil Nejvyšší soud, když zamítl dovolání Havlové.

Bauer Media během trvání sporu přestalo fungovat jako samostatné vydavatelství. V roce 2018 ho převzala mediální skupina Mafra patřící do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát jedná o pravidlech kontroly veřejných financí

Senát jedná o zákonech ke kontrole veřejných financí včetně možnosti navýšit výdaje na obranu státu. Senátoři již schválili, že celníci už zřejmě nebudou muset kontrolovat nelegální zaměstnávání cizinců a získají pravomoci například ohledně denaturace lihu. Na programu je rovněž elektronizace zdravotnictví, která má pravidelné zdravotní prohlídky řidičů zavést až od sedmdesáti let věku. Rozhodovat má horní komora také o pravomocích celníků nebo o snížení penzí dalších komunistických funkcionářů.
09:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

ŽivěMusíme zintenzivnit výrobu dronů, apeloval Zelenskyj na konferenci Globsec

V Praze ve čtvrtek začala mezinárodní bezpečnostní konference Globsec Forum. Třídenní program zahájil projev prezidenta Petra Pavla, podle něhož na sebe musí vzít Evropa větší zodpovědnost. On-line se připojil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který apeloval na důležitost posílení obranných kapacit a zintenzivnění výroby dronů. Následně je na programu rovněž vystoupení premiéra Petra Fialy (ODS).
09:24Aktualizovánopřed 30 mminutami

Volby v květnu by vyhrálo ANO před SPOLU, ukazuje průzkum Median před bitcoinovou kauzou

Sněmovní volby by v květnu vyhrálo ANO s dvaatřiceti procenty hlasů před koalicí SPOLU tvořenou ODS, TOP 09 a lidovci, která by získala jednadvacet procent. Rozšířená kandidátka SPD si polepšila na 13,5 procenta, pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny by překročily ještě hnutí STAN, uskupení Stačilo! a Piráti, Motoristé sobě na rozdíl od dubnového modelu už ne. Sběr dat probíhal ještě před vypuknutím bitcoinové kauzy spjaté s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Ochota zúčastnit se voleb proti dubnu klesla.
před 1 hhodinou

Víkendové teploty vystoupají až ke třiceti, poté se mírně ochladí

Jasné nebe beze srážek vydrží v Česku do konce víkendu. Teploty postupně porostou až k tropickým třiceti stupňům Celsia. V neděli večer a v pondělí přijdou přeháňky nebo bouřky a mírně se ochladí. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V noci na čtvrtek na horách někde i mrzlo.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jihočeské papírny míří ke konci, o práci přijde stovka lidí

Českokrumlovsko se připravuje na konec Jihočeských papíren ve Větřní. Přes deset let jsou v insolvenci – vyrábět přestanou nejspíš na podzim. Zadlužené papírny stáhly ke dnu vysoké ceny energií a malá poptávka. O práci přijde 110 lidí. Českokrumlovsko má už nyní největší podíl nezaměstnaných na jihu Čech, v květnu to bylo 4,9 procenta. Uzavření závodu může mít vliv také na cenu vody pro místní domácnosti. Čistírna odpadních vod v Českém Krumlově totiž dosud počítala s objemem, který spolu s domácnostmi dodávaly i papírny. Město už situaci řeší s vodárenskou společností, pomoci má i chystaná rekonstrukce čistírny.
před 3 hhodinami

Cyklojízda napříč Českem šíří osvětu o paliativní péči

Onkologická pacientka Zora Šťastná se vydala na cestu osvěty. Zapojila se do projektu, jehož cílem je během osmi dnů urazit na kole osm set kilometrů napříč Českem. Na zastávkách na trase z Chebu do Třince šíří povědomí o paliativní péči. Doprovodná sbírka pak podpoří mimo jiné zařízení, kterými na své cestě přejíždějí. Dohromady by měli navštívit sedmnáct hospiců po celém Česku.
před 4 hhodinami

Senát schválil nová pravidla pro kybernetickou bezpečnost

Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který ve středu schválil Senát. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Po dlouhé debatě Senát naopak zpět poslancům vrátil školskou novelu, která má omezit odklady. Zákonodárcům vadilo zavedení slovního hodnocení. Senátorský klub ANO se neúspěšně snažil na pořad schůze zařadit též projednání bitcoinové kauzy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O zvýšení kvót pro pracovníky z ciziny debatovali hosté Událostí, komentářů

Díky zvýšení kvót pro cizince mimo EU, o němž rozhodla vláda, bude možnost získat více pracovníků ze zahraničí. Kvóty začnou platit od července. Firmy to sice vítají, problém nedostatku sil to ale podle nich neodstraní. Upozorňují, že byrokratická zátěž je mnohem vyšší než v okolních zemích, což tuzemské zaměstnavatele znevýhodňuje. O tématu debatovali v Událostech, komentářích ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jiří Vaňásek. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 12 hhodinami
Načítání...