Česko chce vypovědět smlouvy s Ruskem o bezplatném pronájmu. Úhrady hodlá nárokovat i zpětně

3 minuty
Události: Česko zakročí proti ruským bezplatným nájmům
Zdroj: ČT24

Česko chce vypovědět dlouhodobé smlouvy s Ruskem o bezplatném pronájmu pozemků, na kterých stojí jeho budovy. Materiál ministerstva zahraničí by měla příští týden projednat vláda. Úředníci navíc hodlají od Rusů zpětně vymáhat nájemné. Ruská federace vlastní v Česku desítky nemovitostí a řadu z nich dál pronajímá.

Lukrativní nemovitosti vlastní Rusové například v Praze 6 nebo v Jevanech, většina jich stojí na pozemcích českého státu. Smlouvy o pronájmu byly uzavřené po sovětské invazi z roku 1968. „Do vlády posíláme materiál, kterým se ruší asi devět usnesení vlády ČSSR, která Sovětskému svazu poskytovala tyto pozemky bezplatně,“ avizoval náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.

Příkladem ruských budov na pozemcích českého státu je i komplex ve Schwaigerově ulici v Praze 6. Podle označení spadá přímo pod prezidentskou kancelář Ruské federace. Jde o střežený komplex, v momentě příjezdu štábu ČT ochranka nastavuje kameru na prostranství před budovou. Česku vadí, že budovy na pozemcích, které Rusové zdarma využívají, sami komerčně pronajímají.

Nájemník z Uzbekistánu řekl štábu ČT, že za nájem platí čtyři tisíce korun měsíčně, jiní tvrdí, že o okolnostech nájmu nesmějí mluvit: „To já nemůžu říct, to je mezi námi tam.“

„Vláda zruší usnesení, která poskytují bezplatně. Tím pádem bude možno na ty pozemky uplatit veškeré nároky, to znamená nájmy, daně a tak dále,“ jmenuje Dvořák.

Od Rusů pronajímá i Zbytek

Zástupce kanceláře Ruské federace Michail Saruchanov se pro ČT odmítl vyjádřit. Ministerstvo chce o požadavku na placení nájmu informovat i ruskou stranu. „Budeme nájem vyměřovat na tři roky dozadu,“ předesílá ministerský náměstek.

Nájem by Moskva měla platit i za budovu nedaleko ambasády, kterou označuje za pravoslavný chrám. „Kterou teď Rusové nebo ta ruská komunita využívá jako modlitebnu, ale která byla kolaudovaná jako autosalon, autoservis,“ podotýká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). V místě se konají bohoslužby pravoslavné církve, která je pod moskevskou eparchií.

Nájem za pozemky se bude týkat také míst, kde stojí budova, kterou si od Ruska pronajímá bývalý vojenský komunistický velitel Zdeněk Zbytek. Na otázky ČT ohledně placení nájmu nechtěl odpovídat: „A co je vám do toho? Vy mě zpovídáte, člověče, vy jste dokonce drzej.“

Ruská federace vlastní v současné době v Praze zhruba padesátku budov. Většina z nich stojí na území Střešovic nebo Bubenče.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěNenechám se vydat, řekl poslancům Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Dotačním případem se zabývají soudy. Babiš před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Žádost soudu o vydání ke stíhání začne věcně posuzovat mandátový a imunitní výbor příští týden v úterý, doporučení plénu by měl dát začátkem února. Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry Babišova kabinetu.
06:00Aktualizovánopřed 20 mminutami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Okresní soud v Teplicích zamítl žádost bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Žádost podal po odpykání poloviny trestu. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Podle žalobce i soudu zatím Feri neprokázal polepšení. Rozhodnutí okresního soudu není pravomocné, Feri totiž proti němu podal stížnost, o které rozhodne krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 obžalovala tento týden Feriho z dalšího znásilnění.
před 1 hhodinou

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 1 hhodinou

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument.
před 1 hhodinou

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 4 hhodinami
Načítání...