Jsme ve válce a poptávka je znásobená, zní od českých zbrojovek. Shánějí stovky zaměstnanců

Nahrávám video

České zbrojařské firmy kvůli válce na Ukrajině, která výrazně ovlivnila i celosvětovou poptávku, navyšují výrobu. Podle Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu by mohl být letos export zmíněného odvětví zhruba dvakrát vyšší než v minulých letech. Řada společností ovšem čelí hned několika problémům.

Poptávka je zejména po tancích, raketometech a bojových vozidlech pro pěchotu. „Jestliže jsme před válkou byli vytížení, teď je objem poptávky a zakázek několikanásobný. Meziročně i z hlediska tržeb se bude jednat o několikanásobné navýšení, ale zároveň je nutné říci, že odkládáme projekty pro jiné zákazníky, kteří s tím souhlasí, a upřednostňujeme potřeby ukrajinské armády,“ uvedl mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Bojové prostředky společně s velkorážovou municí míří na Ukrajinu také od firmy STV Group, která sídlí v Praze. Tržby jí v minulém roce vzrostly třikrát na zhruba šest miliard korun. „Výroba je nastavená na tzv. mírové stavy, kdy dodáváte množství, které odpovídá požadavkům armád. Nyní, byť si to mnozí z nás nechtějí přiznat, jsme ve válce. A požadavky na výrobu jsou stonásobné,“ vysvětlil generální ředitel STV Group David Hác.

Rostoucí zájem potvrzuje například i pardubická firma Explosia, jež vyrábí trhaviny a střelný prach. „V současné době registrujeme výrazně zvýšenou poptávku, v některých segmentech trhu až na trojnásobek,“ potvrdil mluvčí Explosie Martin Vencl. 

Vrchní ředitelka ministerstva obrany Radka Konderlová uvedla, že sice všeobecně panovala představa o tom, že už se bude bojovat zejména v kybernetickém prostoru, ale rusko-ukrajinský konflikt ukazuje, že se boje vyhrávají pomocí těžké techniky. „Gros pomoci Ukrajině se opravdu děje na komerční bázi a pomocí českého zbrojního průmyslu,“ doplnila Konderlová.

Nedostatek materiálu i lidí

Český zbrojní průmysl ovšem brzdí řada problémů – především nedostatek a vysoká cena materiálů, zdražování energií a chybějící pracovníci, ať už jde o lidi na montáž, kvalifikované automechaniky nebo pracovníky v IT.

„Lidí je málo na to, kolik je před nás kladeno úloh. Populace navíc stárne, obecně jsou v továrnách starší a starší pracovníci. Jednou se proto může stát, že továrny nebudou schopny vyrábět,“ upozornil prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Faktem je, že zbrojařské firmy v tuzemsku shání stovky nových zaměstnanců. Některé pak doufají, že by jim alespoň částečně mohli pomoci uprchlíci z Ukrajiny. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zůna požaduje pro příští rok zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) požaduje pro příští rok zvýšit výdaje svého resortu na dvě procenta HDP, uvedl pro ČT. Výdaje by tak měly narůst na 190 miliard korun, což je meziročně o 35 miliard více. Obrana by letos měla hospodařit s částkou 154,79 miliardy korun, což odpovídá necelým 1,8 procenta HDP. Zároveň to je o více než 16 miliard korun méně než loni.
11:28Aktualizovánopřed 19 mminutami

Za vyhrožování střelbou a schvalování činu na fakultě uložil soud podmínku

Za vyhrožování vystřílením třídy a schvalování střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze z prosince 2023 uložil ve středu Obvodní soud pro Prahu 8 mladíkovi pětiměsíční podmíněný trest. Zároveň mu stanovil dvacetiměsíční zkušební dobu, během které bude pod dohledem probačního úředníka a musí se podrobit psychologickému poradenství. Mladík vinu odmítá, proti verdiktu podal odvolání k Městskému soudu v Praze.
před 1 hhodinou

Zdravotníci se nedrželi postupů, ukázal audit v případu úmrtí dvou novorozenců v Litoměřicích

Kontrola kvůli loňskému úmrtí dvou novorozenců a resuscitaci dalších dvou v litoměřické nemocnici ukázala, že zdravotníci se v těchto případech odchýlili od doporučených lékařských postupů a doporučeného použití některých léčiv. Na základě interního auditu však nelze určit, jestli tato pochybení byla příčinou úmrtí obou miminek. Ve středu o tom informovala Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří.
před 2 hhodinami

VideoŠitý na míru, tepe návrh zákona o střetu zájmů Výborný. Vondráček: Jsme v něm všichni

Prezident Petr Pavel hovořil s ministrem zemědělství Martinem Šebestyánem (za SPD) o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Šéf resortu označil komunikaci zemědělského fondu s orgány Evropské unie ohledně dotací za bezproblémovou, nesouhlasí prý se současnou podobou zákona o střetu zájmů. Poslanci nyní navrhují jeho změnu. Podle člena sněmovního zemědělského výboru Marka Výborného (KDU-ČSL) má návrh zákona zbavit premiéra Babiše střetu zájmů, označil to jako „neakceptovatelné“. Návrh zákona je podle něj ušitý na míru. Místopředseda ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) tvrdí, že „ve střetu zájmů – nikoliv podle zákona – jsme do nějaké míry přece všichni, když rozhodujeme o věcech, které se týkají našeho platu, zákonů.“ Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Nové centrum v Ostravě má posílit obranu proti kyberútokům

V ostravských Vítkovicích se otevřelo nové centrum kybernetické bezpečnosti. Má pomáhat firmám i veřejným institucím čelit rostoucím kybernetickým hrozbám. Nabídne vlastní bezpečnostní služby i školení pro firmy a veřejnost. Policie ročně řeší už kolem 22 tisíc trestných činů souvisejících s kyberkriminalitou.
před 6 hhodinami

Pieta připomene 84 let od vyhlazení Lidic

V Lidicích si lidé připomenou 84 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Na místě se uskuteční vzpomínkové akce. Lidice nacisté vyhladili po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, posloužit to mělo i jako varování před opakováním podobných akcí. Oběťmi tragédie se stalo 340 obyvatel.
před 8 hhodinami

Druhý cizí jazyk bude v ZŠ povinně volitelný, nikoliv povinný, rozhodl Plaga

Druhý cizí jazyk v základních školách (ZŠ) nebude povinný, ale povinně volitelný. Školy ho budou muset nabízet, žáci si ale budou moci vybrat, zda si ho zvolí, či ne. Vyplývá to z dopisu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) ředitelům škol. Ty zároveň nebudou muset učit děti angličtinu od první třídy. Plaga chce nechat na školách, jak angličtinu na prvním stupni do výuky zařadí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Proti výsledkům maturit žáci podali přes tisíc odvolání. Zatím jich uspělo deset

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) dostalo přes tisíc odvolání proti výsledkům didaktických testů státních maturit. Nejčastěji chtěli studenti přezkoumat testy z češtiny. Deset maturantů už s odvoláním uspělo. Devět z nich může zkoušku znovu opakovat, jeden po změně hodnocení v testech nakonec uspěl. Žádosti o přezkum společné části maturitní zkoušky mohli studenti podávat do 4. června. Ministerstvo nevylučuje, že ještě nějaká odvolání přijdou poštou.
před 15 hhodinami
Načítání...