Věřící kritizují vedení pravoslavné církve v Česku, mluví o nátlaku i praktikách StB

Nahrávám video
Události: Kritika pravoslavné církve v Česku
Zdroj: ČT24

Vedení pravoslavné církve v Česku čelí znovu kritice některých věřících, kteří mluví o nátlaku a používání metod někdejší StB. Zmiňují přitom jméno arcibiskupova tajemníka Igora Střelce, který podle nich na základě zfalšovaných dokumentů vyzýval k odstoupení vedení kláštera v Loděnici. Tam jsou převážně kněží a věřící z Ukrajiny.

V Loděnici u Prahy se nachází největší pravoslavný klášter v Česku. Nyní jsou zde i lidé, kteří utekli před válkou z Ukrajiny. Vedení kláštera by ale podle věřících mělo nyní na přání špiček české pravoslavné církve skončit. Před několika týdny s nimi i o tom jednal tajemník arcibiskupa Igor Střelec.

„Používají k tomu metody, které nejsou úplně vybíravé. Dokonce bych řekl, že jsou v souladu s jejich historií, to znamená estébácké,“ popsal věřící Miroslav Boublík.

Igor Střelec měl představenému kláštera předložit dokument, který ho má spojovat s organizovaným zločinem na Ukrajině. Duchovní i věřící z Loděnice ho považují za falzifikát, měly jim to potvrdit i ukrajinské úřady, a obrátili se proto na policii. „Představenému řekli, že jestli je neposlechne, odvedou ho v poutech zpátky na Ukrajinu a bude tam kopat zákopy,“ sdělil věřící Volodymyr Selyskyj. 

Církev odmítá s veřícími mluvit

Vedení pravoslavné církve na opakované dotazy prostřednictvím e-mailu nereagovalo. Zástupce vedení navíc o kauze zakázal s médii mluvit i matce představené. „Říkal, že ať se ohledně všech věcí, které se budou týkat reportáže, obrátí každý na eparchii,“ dodala matka Valentina, představená kláštera.

Věřící a duchovní z Loděnice proti praktikám vedení protestovali už na konci června. „Bohužel za námi nikdo z vedení arcibiskupství nepřišel,“ řekli. Zda se ale dočkají odpovědi, není jisté. „Nevím, jestli odpověď bude, protože tiskový mluvčí je pan Střelec,“ doplnila sekretářka arcibiskupství Helena Hrichová.    

Část věřících kritizuje orientaci vedení na Moskvu. Arcibiskup Michal Dandár je na seznamech StB vedený jako spolupracovník. Tajemník Igor Střelec je bývalým zaměstnancem StB. Střelec dříve podnikal společně se sankcionovaným ruským politikem Chizrim Abakarovem. K současnému dění se odmítá vyjadřovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslankyně Šichtařová se vzdává mandátu

Poslankyně z klubu SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) oznámila, že se vzdává mandátu. Zdůvodňuje to tím, že nemá možnost pokračovat v plnění slibů voličům při stávajícím složení dolní komory. Reagovala tak na rozhodnutí sněmovny, která pustila do druhého čtení unijní zákon o digitálních službách, což označila za obrovské zklamání. Šichtařovou má nahradit předseda pražské organizace SPD a městský zastupitel Josef Nerušil.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoNěkteří se vyhýbají placení za parkování zakrytím registrační značky. Hrozí za to pokuta

Někteří řidiči se snaží vyhnout placení za parkování, jednoduše překryjí registrační značku. I za to jim ale hrozí pokuta. „Zakrývání nebo jakákoliv manipulace s registrační značkou vozidla je v silničním provozu nepřípustná. Řidič je tedy povinen ji mít umístěnou na předepsaném místě tak, aby byla dobře čitelná,“ vysvětluje mluvčí Policie ČR Violeta Siřišťová. Městský úřad pak může takovému šoférovi uložit pokutu od dvou do pěti tisíc korun. Tvrdší tresty hrozí za jízdu v takovém autě – pokuta až deset tisíc korun, ale také zákaz činnosti až na osmnáct měsíců. Ani zakrytím části registrační značky se navíc často placení nevyhnou, strážníci totiž dokážou její zbývající část dohledat. Také monitorovací auta s kamerami si dokážou poradit s neúplnými značkami.
před 6 hhodinami

VideoNedostatek míst ve speciálních třídách je problém, říká Krejčí

Vláda Andreje Babiše (ANO) avizuje „zásadní revizi“ inkluze. Zrušení inkluze neznamená, že děti se zdravotním postižením přestanou chodit do běžných tříd, řekl místopředseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělávání, mládež a sport Miroslav Krejčí (za Motoristy) v Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou. Krejčí uvádí jako problém nedostatek míst ve speciálních třídách, podle něj zejména v Praze. Děti s mentálním postižením, které potřebují speciálního pedagoga, pak končí v běžných třídách. Přitom dětem s lehkou mentální retardací je podle Krejčího lépe ve speciálních třídách. Krejčí zdůrazňuje, že resort školství teď musí zanalyzovat data z přihlášek na střední školy, aby se zjistily chybějící kapacity ve speciálních třídách. Krejčí chce, aby děti, které mají zájem chodit do speciálních tříd, do nich mohly nastoupit.
před 6 hhodinami

Jen žádost nestačí. U Nové zelené úsporám teď bude potřeba renovační pas

Nová zelená úsporám (NZÚ) bude pokračovat, program se ale dočká změn. Zájemci třeba budou potřebovat takzvaný renovační pas. Odborníci v tomto dokumentu popíší, jaký je stav budovy a co s ní udělat. Stát již většinově nebude energeticky úsporné přestavby dotovat, pouze zajistí bezúročný úvěr. Na dotace budou mít nárok jen nízkopříjmové domácnosti.
před 6 hhodinami

VideoDosud nepopsané osudy obětí holocaustu Romů a Sintů představuje nová databáze

Lidé si v pražské Ruzyni připomněli 83 let od hromadného transportu Romů a Sintů do koncentračního tábora v Osvětimi. Nacisté tam vyhladili většinu romské populace Čech a Moravy. Osudy obětí představuje také aktualizovaná databáze, která nově nabízí sto dosud nepopsaných příběhů.
před 7 hhodinami

Trumpova slova o brzkém konci války srazila ceny ropy i plynu

Ceny ropy po výstupu na více než tříletá maxima prudce klesají. Severomořský Brent odepisuje přes deset procent a vrátil se tak pod 90 dolarů za barel. Jde o reakci na slova prezidenta USA Donalda Trumpa, že válka na Blízkém východě by mohla brzy skončit. Zmírnily se tak obavy z dlouhodobého narušení dodávek suroviny na světové trhy kvůli situaci v Hormuzském průlivu. Dolů jde i cena plynu pro Evropu. V tuzemsku v důsledku války výrazně zdražila nafta i benzin, uvedla společnost CSS.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sněmovna posunula zákon o digitální ekonomice do dalšího kola projednávání

Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesla Markéta Šichtařová (Svobodní, klub SPD). Šichtařová se později vzdala mandátu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hackeři získali gigabajty citlivých dat Slavia pojišťovny

Hackeři získali asi 150 gigabajtů citlivých dat Slavia pojišťovny, jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy či přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti, informoval mluvčí instituce Václav Bálek. Slavia pojišťovna patří mezi významné české pojišťovny, je součástí skupiny SPGRoup.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...