Národní akreditační úřad zahájil řízení o omezení akreditace právnické fakulty v Plzni

Národní akreditační úřad zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Stalo se tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Fakulta měla přiznávat uchazečům bonifikace, tedy body navíc za předchozí studijní výsledky, s nepoměrně velkou váhou, a přijímat tak ke studiu některé uchazeče i přesto, že nesplnili stanovené podmínky pro přijetí.

Závažné nedostatky podle zápisu ze zasedání Rady Národního akreditačního úřadu spočívají zejména v porušení zásady rovného přístupu k uchazečům o studium. Fakulta měla absolventům celoživotního vzdělávání přiznávat v přijímacím řízení bonifikace, tedy body navíc udělované za nadstandardní pracovní či studijní výsledky nebo zkušenosti, s nepoměrně velkou váhou vůči ostatním požadavkům uplatňovaným v rámci přijímacího řízení. 

„Z důvodu omezeného počtu přijímaných uchazečů dochází k tomu, že jsou takoví uchazeči přijímáni ke studiu na úkor uchazečů, kteří v přijímací zkoušce dosáhli lepších výsledků,“ uvádí úřad ve zdůvodnění svého usnesení.

„Omezení akreditace znamená pro vysokou školu zákaz přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče. Stávajících studentů se omezení akreditace nijak nedotkne,“ vysvětluje předseda Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství Ivan Barančík.

Cílem je zjednání nápravy

Škola podle něj proti zjištěním v protokolu o kontrole zatím nepodala námitky. Dodal, že řízení o omezení akreditace je teprve na samém začátku. Cílem opatření je podle něj, aby vysoká škola zjednala nápravu a akreditace jí nemusela být odejmuta či omezena. 

Další závažné nedostatky Rada shledala v případech, kdy byla bodová bonifikace za absolvování programu celoživotního vzdělávání přiznána v přijímacím řízení i těm uchazečům, kteří tento program neabsolvovali ve lhůtě stanovené podmínkami přijímacího řízení pro daný akademický rok.

Podle úřadu tak docházelo k přijetí uchazečů, kteří nesplnili stanovené podmínky pro přijetí, a zároveň by bez přiznání bonifikace nedosáhli minimální bodové hranice pro přijetí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Minutu po minutěSchillerová má návrh rozpočtu za reálný, opozice za nezodpovědný

Poslanecká sněmovna ve středu začala v úvodním kole projednávat návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 310 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na úvod svého vystoupení ve sněmovně zdůraznila, že předložený návrh je „úplný, reálný a pravdivý". Opozice podle ní nemá právo rozpočet kritizovat. Odmítla i výrok Národní rozpočtové rady (NRR), podle níž je rozpočet v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Opozice ve sněmovně návrh rozpočtu kritizuje. Je podle ní nezodpovědný.
06:00Aktualizovánopřed 9 mminutami

Neoprávněná činnost pro cizí moc zůstává trestným činem, rozhodl Ústavní soud

Neoprávněná činnost pro cizí moc zůstává součástí trestního zákoníku. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení právní úpravy. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že pokud odpůrci demokracie útočí, musí být demokracie připravena bránit se atakům. Rozhodovalo plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň. Návrh na zrušení trestného činu podepsalo 24 senátorů, podle kterých je úprava neurčitá, obecně formulovaná a zneužitelná, a navíc se do trestního zákoníku dostala jako protiústavní přílepek.
07:01Aktualizovánopřed 13 mminutami

ŽivěSenát jedná o českém přístupu k povolenkám ETS 2

Senát ve středu jedná o přístupu tuzemské vlády k emisním povolenkám ETS 2. Dříve senátory informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) o pozici kabinetu k setkání vedoucích představitelů Evropské unie. Hovořil také o vztazích s USA. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) přišel představit senátorům balíček pro udržitelnou dopravu.
10:01Aktualizovánopřed 32 mminutami

Soud potvrdil Hudečkovi více než milionové odškodné za ušlý zisk kvůli kauze Opencard

Pražský městský soud přiznal bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (dříve TOP 09) zhruba 1,3 milionu korun jako odškodné od státu za ušlý zisk kvůli nezákonnému trestnímu stíhání v kauze Opencard. Odvolací senát potvrdil prvoinstanční verdikt, podle kterého by někdejší politik dostal tuto částku jako předseda kontrolního výboru pražského zastupitelstva. Tím by se potenciálně stal, kdyby nebyl obviněn. Rozhodnutí je pravomocné.
před 2 hhodinami

Ředitel pelhřimovské nemocnice po výpovědích lékařů rezignoval

Ředitel Nemocnice Pelhřimov Radim Hošek rezignoval. V nemocnici podalo nedávno výpověď dohromady čtrnáct lékařů z chirurgie a interny. O dalším směřování nemocnice bude Kraj Vysočina, který je jejím zřizovatelem, rozhodovat na mimořádné krajské radě svolané na čtvrtek.
před 3 hhodinami

Babiš chce v Paříži mluvit s Macronem o energetice a emisních povolenkách

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středu v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Před odletem Babiš avizoval, že chce s Macronem mluvit hlavně o energetice, v níž zdůraznil význam jaderných elektráren. Zmínil i emisní povolenky, které naopak kritizoval. Čtvrteční summit EU označil za zásadní pro evropský průmysl a ceny energií.
07:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Pašovali kokain v dortech, hrozí jim až osmnáct let vězení

Policie navrhla obžalovat sedm cizinců a jednoho Čecha za to, že dopravili z Německa do Česka přes třicet kilogramů kokainu. Drogu ukryli do dortů, které kurýři přivezli linkovým autobusem z Berlína na pražskou Florenc. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Lucie Šmoldasová.
před 5 hhodinami

Pokus o zapálení brněnské synagogy míří k soudu

Případ z ledna 2024, kdy se dva mladí muži pokusili zapálit brněnskou synagogu, míří k soudu. Žalobkyně obžalovala jednoho obviněného muže mimo jiné z pokusu o teroristický útok. Obviněný se jej měl dopustit jako mladistvý spolu s nezletilým, který ale není pro nedostatek věku trestně odpovědný.
před 7 hhodinami
Načítání...