Místo vyhlášení bezletové zóny je lepší Ukrajinu dobře vyzbrojit, soudí Lipavský

28 minut
Události, komentáře: Ministr Lipavský o mírových silách OSN a bezletové zóně
Zdroj: ČT24

Vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou by znamenalo přímou konfrontaci s Ruskem, uvedl v pořadu Události, komentáře ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Jako realističtější cestu proto vidí pokračovat ve vyzbrojování ukrajinské armády, aby si sama postupně dokázala svůj vzdušný prostor chránit. Ministr je také velmi obezřetný k úvahám Polska o vyslání vojenských jednotek na Ukrajinu.

O vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou již mnohokrát žádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok však následně vždy odmítli Američané, vedení NATO  i představitelé Evropské unie.

Její vyhlášení by totiž znamenalo závazek ji aktivně zajišťovat. To by následně zřejmě vedlo k přímému vojenskému střetu s Ruskem, kterému se snaží Západ vyhnout. Zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou by mohlo rozpoutat světovou válku, řekl počátkem března například předseda Evropské rady Charles Michel.

Lipavský řekl, že vyhlášení bezletové zóny by znamenalo přímou konfrontaci s Ruskem a následnou eskalaci současné situace. Připomněl, že Rusko i USA si úzkostlivě hlídají, aby se nedostaly do vzájemné kolize. 

Šedivý: Rusko by si trouflo jít proti západním silám

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, který byl dalším hostem pořadu, zmínil, že pokud by zónu někdo vyhlásil, musel by ji rovněž prosadit (do života). Také on se domnívá, že schůdnější cestou je nyní dobře vyzbrojovat ukrajinskou armádu protiletadlovými a protiraketovými systémy. Bezletová zóna by sice nebyla vyhlášena, ale vytvořily by se podmínky k tomu, aby prostor nad Ukrajinou byl poměrně dobře chráněn. 

Zároveň Šedivý odhadl, že pokud by byla bezletová zóna vyhlášena, Rusko by si trouflo jít proti západním vojenským silám. „Konflikt ve vzduchu by měl v sobě velký potenciál se rozšířit i mimo území Ukrajiny,“ varoval generál ve výslužbě a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu.

Síly NATO by se sice podle něj dokázaly prosadit proti ruské vojenské síle, ale následky tohoto střetu by byly zničující.

Co s polským návrhem

Polsko minulý týden oznámilo, že na čtvrtečním summitu NATO formálně požádá o vyslání mírové mise na Ukrajinu. Měla by být zároveň schopna se bránit. Detaily tohoto plánu –⁠ například mise pod hlavičkou OSN –⁠  ještě nejsou známy. Ale řada států NATO, včetně Německa, jej odmítá. 

Vedoucí Informační centra OSN pro ČR Michal Broža v pořadu Události, komentáře zmínil, že jediným orgánem, který může rozhodnout o legálním použití vojenské síly, je Rada bezpečnosti, kde má ovšem Rusko právo veta. Není proto reálné, že by takováto rezoluce o misi prošla.

K variantám, jak tuto patovou situaci obejít, Broža dodal, že sice Valné shromáždění OSN může dát doporučení Radě bezpečnosti, ale legální rozhodnutí je v rukách Rady, potažmo jejích pěti stálých členů. K nim patří i Rusko.

Lipavský k polskému návrhu řekl, že je „velmi obezřetný k vysílání jakýchkoliv jednotek, protože to může vést k další eskalaci, jejímiž svědky opravdu nechceme být.“

Dodal, že nynější mimořádné situaci, kdy Rusko narušuje samé základy mezinárodního práva, jak byly ustaveny po roce 1945, odpovídají i přijatá mimořádná opatření Západu. Tedy vojenská a humanitární pomoc Ukrajině plus ekonomické sankce a snaha o co největší izolaci Ruska na mezinárodní scéně.

Lipavský zároveň uznal, že OSN není zkonstruována tak, aby mohla být použita pro účel vyslání mírových síl na Ukrajinu.

Lze reformovat OSN?

Broža připomněl hlasy volající po reformě OSN s tím, že je v rukách členských států. K  úvahám o vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti –⁠ například od předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského –⁠ řekl, že jakékoliv vylučování naráží na Radu bezpečnosti a její členy.

Lipavský dodal, že je to nekonečná debata o reformě OSN a že klíčové mocnosti na světě nejsou schopny se domluvit na změnách. Z této reality ale mohou profitovat úžeji založené organizace, například regionálního charakteru.

V další části pořadu se ministr zahraničí vyjádřil i k úvahám o vstupu Finska a Švédska do NATO. Je to na rozhodnutí jejich obyvatel, protože vojensky i ekonomicky jsou oba státy připraveny vstoupit „přes noc“.

Lipavský se nicméně domnívá, že je lepší to nyní neuspěchávat a připravit si všechny záležitosti související se vstupem. Dodal, že občané obou států jsou této variantě stále více nakloněni. „Až s takovou žádostí přijdou, nepochybuji o jejich rychlém přijetí,“ konstatoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 1 hhodinou

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 14 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami
Načítání...