Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu
Je skrytá v zástavbě – a trochu skrytá zájmu. Věznicí na Cejlu prošly desítky tisíc lidí. Vlasta Černá v padesátých letech ukrývala pronásledovaného kněze, útěk na Západ nevyšel.
„To se vám všechno vrátí, ty vzpomínky. A člověk žasne, jaká to byla doba,“ vzpomíná Vlasta Černá, která byla mezi prvními, kdo dokument zhlédl. Snímek vypráví o těch, kteří brněnskou káznici přežili. Na rozdíl od jiných – na Cejlu se i popravovalo.
„Nasbírali jsme svědectví posledních lidí, v případě třeba paní Vlasty Jakubové jsme s ní natáčeli v době, kdy už brala opiáty a bylo to od ní ohromné, že byla ochotna se nechat odvést na invalidním vozíku do vězení,“ nastínil historik a autor dokumentu Pavel Paleček.
Autoři také otevírají otázku, co s rozsáhlým komplexem do budoucna. Nápady na komerční i vzdělávací využití jsou od devadesátých let zatím jen v hlavách. „Ideální věc by byla, kdyby celý areál mohl být jako muzeum, ale musím říct realisticky, že se obávám, že na to nebudou peníze,“ podotkla bývalá primátorka Brna a dcera politického vězně Dagmar Lastovecká.
Skoro hodinový dokument odvysílá druhý program ČT 5. května, na výročí Pražského povstání. Jako memento i vzkaz těm, kteří totalitu nepamatují.