Senát ocenil medailemi šéfa BIS Koudelku, architektku Jiřičnou nebo skladatele a textaře Suchého

Senát v úterý při příležitosti Dne české státnosti rozdal stříbrné medaile významným českým osobnostem. Ocenění si převzali například pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná nebo dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý. Stříbrné medaile, které Senát uděloval už podesáté, jim předal předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).  

Video Mimořádné pořady ČT24 - Stříbrné medaile Senátu PČR
video

Předávání stříbrných medailí Senátu

Koudelka, který navzdory výhradám z Hradu stále vede civilní kontrarozvědku, byl letos sněmovnou nominován na Medaili Za zásluhy. Prezident Miloš Zeman, který Koudelku už šestkrát odmítl jmenovat do hodnosti generála, návrhu zřejmě nevyhoví. Senát mimo jiné uvedl, že Koudelka pravidelně upozorňuje na nebezpečí postsovětské interpretace dějin a varuje před bezpečnostními hrozbami ze strany Ruska a Číny.

Světově uznávaná architektka a designérka Jiřičná se v Česku zapsala mimo jiné novou oranžerií v Královské zahradě Pražského hradu nebo Kongresovým a univerzitním centrem ve Zlíně. Suchý byl spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu, kromě bohaté písňové tvorby je spoluautorem mnoha komedií, kabaretů a muzikálů.

Medaile dostali také bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, psycholog Jaroslav Šturma a in memoriam nedávno zesnulá lékařka a ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milena Černá.

Za oceněné vystoupila Helena Illnerová, podle které je spojuje to, že konají své dílo opravdově, s plným nasazením, s úctou k lidem a s láskou k zemi. Vyzdvihla také horní komoru. „Senát je ústavní pojistkou i pojistkou našeho geopolitického směřování,“ zdůraznila.   

Vystrčil v projevu označil za symbolické, že se medaile předávají na svatého Václava. „I naši laureáti jsou lidmi, kteří významně přispívají k tomu, aby byl náš národ hrdým, sebevědomým a aby nezapomínal na své kořeny,“ řekl. Všichni ocenění lidé mají podle předsedy Senátu tři vlastnosti, které je spojují, a to statečnost, schopnost být příkladem a vzorem a pevnost chakteru, postojů a idejí.  

Stříbrné medaile Senát udělil už podesáté

Stříbrné medaile předsedy Senátu se udělují už od roku 2007 významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi.

Ocenění od roku 2012 uděluje předseda Senátu při příležitosti Dne české státnosti 28. září, příležitostně pak v případě návštěvy významných zahraničních osobností mimo toto datum.