Poslední vojáci z afghánského Vardaku dostali medaile

Praha - Osmatřicet vojáků poslední české jednotky z mise v afghánské provincii Vardak dnes dostalo vyznamenání. V památníku na pražském Vítkově obdrželi medaile za zásluhy, za službu v zahraničí a záslužné kříže ministra obrany. Vojáci z jednotky MAT ve Vardaku strávili půl roku. Radili a pomáhali veliteli a štábu pěšího praporu Afghánské národní armády při zajišťování bezpečnosti v této provincii. Dostali se i do řady bojů s muslimskými povstalci. „Jsem rád, že jste se vrátili domů všichni zdraví a živí a že jste se ctí splnili úkoly, které jste před sebou měli,“ řekl ve svém projevu náčerník generálního štábu české armády generálporučík Petr Pavel.

Češi se nyní z Vardaku zcela stáhli. V Afghánistánu budou nadále působit jen v hlavním městě Kábulu a na americké základně Bagrám. Podle velitele jednotky podplukovníka Jana Zezuly docházelo k útokům ozbrojenců nejčastěji při přesunu zásobovacích konvojů spojeneckých sil po hlavní silnici vedoucí z jihu země do Kábulu. Na zhruba padesátikilometrovém úseku, který měli Češi na starosti, je silnice lemována lesem, v němž se povstalci skrývali a odkud ostřelovali konvoje jednotek ISAF. 

Islamisté jsou dobře ozbrojeni a po deseti letech bojů s koaličními silami i zkušenější než na začátku války. S sebou mají ruské kulomety kalašnikov nebo čínské kanóny, kterými snadno vyřadí z provozu i americké obrněnce třídy MRAP, uvedl Zezula.

Odznak „za bojový kontakt“ dnes obdržel také nadrotmistr Petr Řuchovský. Získal ho za akci, při níž se s dvěma dobrovolníky vypravil odebrat povstalcům bezzákluzový kanón, kterým islamisté ostřelovali spojeneckou základnu. „Oni si ho samozřejmě nechtěli nechat vzít, takže tam došlo k 'nějakým věcem'. My jsme si, když to tak řeknu, aspoň vyzkoušeli, jestli to děláme dobře,“ řekl Řuchovský. Vojáci kanón nakonec získali a nikdo z nich nebyl raněn, dodal.

Video Projev náčelníka Generálního štábu Armády ČR Petra Pavla
video

Projev náčelníka Generálního štábu Armády ČR Petra Pavla

Zranění se vyhnuli všichni členové jednotky MAT. Při působení v Afghánistánu se přitom dostali do zhruba 500 „bezpečnostních incidentů“. „Ke kontaktům docházelo nejvíce při pěších patrolách ve vesnicích,“ upřesnil Řuchovský.

Podle Petra Pavla je Vardak jednou z nejsložitějších provincií v zemi. Situace se navíc zhoršuje s tím, jak se z Afghánistánu postupně stahují jednotky ISAF a ochranu země přebírají tamní vládní síly. Češi při působení ve Vardaku podle něj velmi dobře zvládli spolupráci s afghánskými vojáky, se kterými vyjížděli do terénu. „Kulturní a náboženské odlišnosti dávají mnoho příležitostí k tomu, abychom narazili na zeď nepochopení a někdy i nevraživost,“ vysvětlil Pavel. Vojáci MAT se podobným potížím vyhnuli, zdůraznil.