Kolínská Toyota od pondělí opět zcela zastaví výrobu, chybí jí čipy

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od pondělí kvůli nedostatku čipů opět zastaví výrobu. Tento týden sjelo z pásů několik stovek vozů. Obnovení výroby se plánuje na 19. září. Informoval o tom mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Výroba v Toyotě se neobnovila po celozávodní dovolené, která skončila 15. srpna. Poprvé se linky rozjely v tomto týdnu, produkce ale dosáhla pouze několika set vozů. Běžně vyrobí asi tisíc aut denně. Zaměstnanci dostávají osmdesát procent průměrného platu. Většina z nich je ale v práci, chodí například na různá školení. „Situaci sledujeme na denní bázi,“ řekl Paroubek.

V kolínské automobilce se zatím nepodařilo spustit ani plánovanou výrobu modelu Yaris. Zahájena má být v letošním roce, kvůli nedostatku čipů se ale začátek posouvá.

Problémy mají i další firmy. O týden delší byla letní odstávka například ve Škodě Auto. V mladoboleslavské automobilce se stále ruší některé směny, problémy se očekávají nejméně celý podzim. Zaměstnanci tam dostávají za zrušené směny náhradu mzdy 85 procent průměrného výdělku, což odpovídá obvyklému dennímu výdělku.

Toyota Motor Manufacturing Czech Republic zaměstnává v Kolíně asi dva a půl tisíce lidí, loni 1. dubna spustila nábor nových zaměstnanců do výroby modelu Yaris, přijmout chce až tisíc lidí. Představuje jednoho z největších exportérů v Česku a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu klesla v loňském roce výroba aut v kolínské automobilce o 26,4 procenta na 147 865 aut.