Policie navrhla obžalobu šéfa Lesní správy Lány Baláka kvůli těžbě kamene

Policie navrhla obžalovat ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka z porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli těžbě kamene v Lánské oboře. Potvrdila to státní zástupkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze, která má o obžalobě rozhodovat. Je to druhá kauza, v níž Balák čelí obvinění. V té první, která se týká ovlivnění veřejné zakázky, mu soud počátkem května uložil nepodmíněný tříletý trest vězení. Rozsudek není pravomocný.

Miloš Balák u soudu v říjnu 2020
Zdroj: ČTK

Prezidentův kancléř a Balákův nadřízený Vratislav Mynář po vynesení tohoto rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Již dříve řekl, že do pravomocného rozsudku šéfa lánské lesní správy neodvolá.

V případu těžby kamene v Lánské oboře policie obvinila Baláka z porušení povinnosti při správě cizího majetku loni na podzim. Původně jej vinila ze zpronevěry, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace.

Kriminalisté začali kvůli těžbě kamene v oboře stíhat loni na jaře tři lidi. Podle kriminalistů vytěžili a odvezli více kamene, než oficiálně vykázali, a způsobili tak škodu nejméně 1,35 milionu korun.

Usnesení o zahájení trestního stíhání zrušilo koncem srpna Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Jeho mluvčí Petr Malý při této příležitosti uvedl, že policií zvolený popis skutku a právní kvalifikace neodpovídal skutkovým zjištěním a policie bude muset ve věci znovu rozhodnout. Podle Malého zrušení usnesení v tomto případě neznamenalo, že se trestný čin nestal.

Hradní kancléř kvůli kauze již dřív ostře kritizoval média, která podle něj šířila o případu lži a vytvářela tlak na vyšetřovatele. Rozhodnutí NSZ podle něj potvrdilo, že zveřejňované informace o případu byly nepravdivé.

Balák figuruje i v další kauze

Další kauza, ve které Balák figuruje a ve které byl nepravomocně odsouzen, se týká veřejné zakázky k druhé etapě zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. K nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Podle květnového rozsudku kladenského soudu Balák zakázku ovlivnil a vedle nepodmíněného trestu vězení mu za to uložil čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu korun.

Odsouzen byl i manažer firmy Energie stavební – báňská (ESB) Libor Tkadlec, který dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. Firma ESB má zaplatit přes pět milionů korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, stará se téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora.