Policie obvinila tři lidi včetně Baláka za těžbu kamene v lánské oboře

Policie stíhá tři lidi kvůli nevykázané těžbě kamene v lánské oboře. Mezi obviněnými je podle informací serveru Aktuálně.cz také ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák. Podle kriminalistů způsobili škodu nejméně za 1,35 milionu korun.

Miloš Balák
Zdroj: ČTK Autor: Sandra Bejšáková

Balák je od roku 2017 stíhaný i v kauze zmanipulování veřejné zakázky lánské lesní správy, která je příspěvkovou organizací prezidentské kanceláře. Zakázka se týkala opravy svahu u vodní nádrže Klíčava. Vinu v této kauze Balák již dříve odmítl. Aktuální stíhání pak označil za nesmysl.

„My jsme proti tomu podali stížnost. Předpokládám, že to bude z jejich strany ukončeno. Je to stále stejná zakázka. Je věc státního zastupitelství, že to administrativně rozšířili o další věc,“ řekl webu Balák.

„V souvislosti s těžbou kamene v lánské oboře byly obviněny tři fyzické osoby ze spáchání zločinu zpronevěry a účastenství na tomto zločinu ve formě organizátorství, respektive pomoci. Příslušná trestní sazba je dva až osm let odnětí svobody, výše způsobené škody je nejméně 1 350 000 korun,“ přiblížil webu Aktuálně.cz státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Pražák. Jména obviněných ale nekomentoval.

Balák měl údajně vytěžit víc kamene, než kolik uváděly smlouvy

Podle zdrojů Aktuálně.cz policisté v případu argumentují sérií důkazů, mimo jiné znaleckými posudky, podle kterých Balák vytěžil výrazně více kamene, než je uvedeno ve smlouvách o jeho prodeji. Lesní správa Lány je podle webu uzavřela s kladenskou firmou Energie – stavební a báňská, která je spolu s Balákem stíhaná i v kauze týkající se zakázky na zpevnění vodní nádrže Klíčava.

Policie v souvislosti se zakázkou ohledně Klíčavy zadržela v roce 2017 tři lidi, následovaly domovní prohlídky a prohlídky prostor a pozemků na řadě míst včetně budovy Lesní správy Lány. Zakázku prováděly firma Energie – stavební a báňská a společnost Syner. Podle médií je druhým obviněným ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky jeden z Balákových spolupracovníků.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář loni v souvislosti s návrhem na obžalobu stíhaných uvedl, že chce ctít presumpci neviny a svého podřízeného Baláka neodvolá. Lesní správa Lány se stará téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též lánská obora.