Epidemie v Česku dál slábne, v sobotu testy potvrdily 2149 nakažených

Testy v sobotu prokázaly 2149 nových případů onemocnění covidem-19. Byl to druhý nejnižší denní nárůst od začátku roku. Celkový počet úmrtí lidí s potvrzeným koronavirem v Česku od začátku epidemie se blíží 27 tisícům. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pandemie v Česku
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Zatím nejméně nových případů za den přibylo letos do statistik v neděli minulého týdne, a to 1742. O den dříve testy prokázaly téměř čtyři tisíce případů, tedy zhruba o 1800 více než tuto sobotu.

Reprodukční číslo je nejníž od poloviny ledna

O tom, že epidemie v Česku postupně zpomaluje, svědčí také vývoj reprodukčního čísla, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Od 8. března se drží pod hodnotou 1,0. Tuto sobotu kleslo na necelých 0,77, což je nejméně od 18. ledna.

V průměru připadá na každý den tohoto týdne kolem 5800 nových případů nákazy. Nejvíce se nyní nákaza šíří na Děčínsku, kde za posledních sedm dní zaznamenali 518 nových případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Následuje Chrudimsko s 503 případy a Českolipsko s 497 případy na sto tisíc obyvatel za poslední týden.

Počet hospitalizovaných dál klesá

Zátěž nemocnic způsobená epidemií postupně klesá. V sobotu bylo v nemocnicích 6384 pacientů s covidem, z toho 1446 v těžkém stavu. Celkový počet hospitalizovaných s covidem byl nejnižší od 21. února.

Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 26 945 lidí s prokázaným covidem, z toho 15 tisíc letos. Nejtragičtějším měsícem od začátku epidemie byl letošní březen s téměř 5900 oběťmi.

Zdravotníci v sobotu aplikovali 13 657 dávek vakcíny proti covidu, o 725 víc než před týdnem. Denní průměr od začátku tohoto týdne je přibližně 36 600 dávek. Po velikonočních svátcích by měla kapacita očkování proti covidu v Česku stoupnout na sto tisíc dávek denně, uvedl v polovině března premiér Andrej Babiš (ANO).

Od začátku očkování koncem prosince loňského roku aplikovali zdravotníci téměř 1,8 milionu vakcín. Obě potřebné dávky dostalo 567 359 lidí.

Připomínkovaný je zatím jen nejvyšší stupeň PES

Odborníci dosud připomínkovali jen pátý, tedy nejvyšší stupeň upraveného protiepidemického systému PES, který by měl stanovit postup a parametry pro zmírňování protiepidemických opatření. V televizi CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Rastislav Maďar, který je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví.

Původně ministerstvo avizovalo, že náhradu za protiepidemický systém PES představí pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová do Velikonoc. Před velikonočním víkendem ale ministr Jan Blatný (za ANO) řekl, že dokument čeká na stanoviska odborných skupin, ale že je ve velmi pokročilém stadiu přípravy.

Skupina MeSES, kterou vede hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal, podle Maďara zatím měla možnost připomínkovat jen opatření v pátém stupni rizika. Diskutovala například o možnosti povolit venkovní trhy, otevřít venkovní expozice zoologických a botanických zahrad či venkovní sportovní aktivity jeden na jednoho.

Během dubna má následovat debata nad mírnějšími stupni PES.