Osm rad, jak bránit šíření covidu během Velikonoc. Zkuste nové rituály, doporučuje Iniciativa Sníh

Během Velikonoc je větší riziko setkávání osob z různých sociálních skupin a přenos nákazy i do prostředí, které jí dosud odolávala. Důsledné dodržování platných opatření pomůže toto riziko efektivně snížit. Testování je nejlepší zbraň proti epidemii, nelze na něj však plně spoléhat, protože hlavně některé antigenní testy mají relativně vysokou chybovost. Cesty a návštěvy, pokud snesou odkladu, je vhodné omezit, doporučují vědci z Iniciativy Sníh.

Se začínajícím prodlouženým víkendem přichází riziko opětovného růstu šíření nákazy covidem-19. Folklorní zvyky, zejména koledy, ale i jiné hromadné a volnočasové aktivity nebo návštěvy sousedů v rámci rekreačních objektů, přinášejí výrazný nárůst nových sociálních kontaktů mezi lidmi z různých sociálních skupin.

Ty jsou v každodenním životě vlivem aktuálních vládních opatření od sebe do značné míry izolovány. Jediný rizikový kontakt může stačit k zanesení nákazy do zcela nových prostředí, která šíření viru doposud odolávala.

Iniciativa Sníh proto apeluje na veřejnost, aby přes Velikonoce co možná nejvíce respektovala platná nařízení, včetně omezení cestování mezi regiony. Je také vhodné omezit návštěvy příbuzných, zejména těch z rizikových skupin. V nezbytném případě se setkejte venku, v dostatečné vzdálenosti a se správně nasazeným respirátorem.

  • Iniciativa Sníh je apolitické sdružení odborníků z Česka i ze zahraničí. Hlavním cílem této platformy je společně hledat co nejlepší řešení v boji s pandemií a přinášet pravdivé a objektivní informace napříč širokým spektrem vědních oborů, s úctou k životu a lidské důstojnosti. Iniciativa vychází z principů John Snow memoranda, které se opírá o konsensus vědeckých poznatků o onemocnění covid-19 a vyslovuje se pro strategii důsledného potlačování epidemie viru SARS-CoV-2.

Osm základních rad

Antigenní testy mohou být nespolehlivé

Negativní test neznamená, že nejste infikováni. Antigenní testy mohou být velmi nepřesné, zvláště u asymptomatických jedinců, tedy u lidí bez zřetelných příznaků nemoci. Jejich citlivost u asymptomatických jedinců je i pod 40 až 50 procenty, neodhalí tedy pět až šest lidí z každých deseti nakažených. PCR testy jsou přesnější a odhalí i jedince v prvotní fázi infekce, kdy ještě nepociťují příznaky nemoci, ale roznášejí virus po okolí.

Testy jsou zatím nejsilnější zbraní

Pokud se už někam rozhodnete cestovat, nechte se prosím otestovat. Testování je jednou z nejlepších zbraní, kterou proti epidemii máme. Sledujte také pečlivě svůj zdravotní stav. Pokud se u vás objeví sebemenší příznaky infekce (zvýšená teplota, respirační obtíže, bolest hlavy, bolest břicha, zažívací potíže, únava, ztráta čichu a chuti a tak dále), zůstaňte raději doma a v izolaci. Optimální doba pro testování je 4-7 dní po rizikovém kontaktu či kdykoli po objevení prvních příznaků nemoci.

Jak pečovat o respirátor
Zdroj: Iniciativa Sníh

Testy nevydrží věčně

Výsledek testu je platný jen po omezenou dobu. Většinou se udává hodnota 12 hodin pro antigenní test a 24 hodin pro test PCR, ani tyto doby však nejsou zaručené.

Ochrana dýchacích cest je klíčem 

Používejte respirátor nebo masku se třemi vrstvami z vhodného materiálu. Účinné utěsnění na obličeji je důležitější než samotný materiál.

Kdy dodržovat opatření? Pořád!

Dočasné vynechání ochranných opatření, byť jen na chvíli, může podstatně zvýšit riziko nakažení. Pokud například nosíte roušku/respirátor v práci celý den a sundáte si ji na společné jídlo či pití s lidmi mimo svou domácnost, výrazně se tím sníží či úplně zmizí celkový význam vašeho jinak pečlivého dodržování opatření. Pamatujte, že nakazit se můžete i v průběhu několika sekund, obzvláště současnou nakažlivější mutací.

Šíření covidu bez příznaků
Zdroj: Iniciativa Sníh

Mytí rukou funguje

Pokud se dotknete infikovaného povrchu a potom se kontaminovanými prsty dotknete svého obličeje, může dojít k přenosu přes oční, nosní či ústní sliznici. Podle některých výzkumů se člověk svého obličeje dotýká v průměru i více než tisíckrát denně. Snažte se nedotýkat bez ochrany rukou předmětů, na které sahají i jiní, například madlo u nákupního vozíku, zábradlí, kliky a podobně. Ideální je pro tyto případy používat jednorázové rukavice a kapesní dezinfekci. Pravidelně si umývejte ruce a obličej, trocha mýdla či detergentu virus spolehlivě zabije. Rouška/respirátor je také vynikající prostředek, který nám brání dotýkat se rukama nosní a ústní sliznice.

Dezinfekce UV paprsky nezabírá

Dezinfekce předmětů jejich ozařováním UV světlem nemá dle novějších výzkumů velký význam. UV záření skutečně virus zabíjí, potřebuje však přímo dopadat na částice viru po určitý čas a s poměrně vysokou intenzitou. Museli byste tudíž předměty, například potraviny, ozařovat po desítky minut ze všech možných úhlů. Čistit vzduch v místnosti UV zářením se také ukazuje jako nepříliš efektivní. Zásadně důležité je naopak větrání, na což poukazují studie i nedávný apel WHO.

Velikonoce venku

Pobývejte co nejvíce času venku. Cvičte venku. Udržujte přitom vzdálenost bez respirátoru alespoň pět metrů od lidí, kteří s vámi nežijí ve společné domácnosti. Buďte co nejvíce času na slunci. Slunce pomáhá udržovat vaši imunitu a přispívá také k tvorbě důležitého vitaminu D.

Antigenní testování
Zdroj: Iniciativa Sníh

Velikonoční rituály v době pandemie

K redukci stresu pomáhá dodržování rituálů. Většinu běžných rituálů bude nezbytné přehodnotit a proměnit do bezpečnější podoby. Není však nutné na ně rezignovat zcela. Můžeme přidat i rituály nové. Vyjít přitom můžeme z našeho vlastního pojetí svátků, z toho, co je na tradici Velikonoc právě pro nás nejpodstatnější, nabádají vědci z Iniciativy Sníh.

Antigenní testování
Zdroj: Iniciativa Sníh

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 2 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 4 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 6 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 11 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025
Načítání...