V Krkonoších spadla lavina. Záchranáři resuscitovali jednu ženu, další dva lidé utrpěli šok

V Krkonoších na území Královéhradeckého kraje se v neděli sesunula lavina. Horští záchranáři ošetřili jednu ženu, která byla vrtulníkem transportována do nemocnice. Další dva muži utrpěli šok. Na místě bylo v době sesuvu celkem šest lidí, uvedla Horská služba. Lavina spadla také na polské straně Krkonoš. Záchranáři původně informovali o tom, že tato lavina zasypala dvě osoby, to se však nepotvrdilo.

Kotelní jámy v Krkonoších, ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Neštěstí na české straně se stalo na Mužských kamenech, hora je asi šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Ženu přepravil vrtulník do nemocnice v Hradci Králové. Další dva lidé byli vrtulníkem přepraveni do liberecké nemocnice. Lavina se v neděli uvolnila také na polské straně Krkonoš v lokalitě Bialy Jar, kde zasahovalo 60 až 70 členů horské služby.

Polští záchranáři původně informovali, že pod lavinou by mohli být dva lidé. Na pomoc tak vyrazili i členové české horské služby. Zpravodaj ČT v Polsku Lukáš Mathé později na Twitteru uvedl, že záchranáři pod lavinou nikoho nenašli, vydali se tak na pomoc českým kolegům.
 

Neštěstí se stalo ve východních Krkonoších také 15. února. V lavině zahynul sedmnáctiletý skialpinista, druhý čtyřicetiletý přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

Druhé lavinové nebezpečí z pětibodové škály platí v Krkonoších od soboty. Stejný výhled je na pondělí. Na hřebenech hor je 60 až 110 centimetrů sněhu. Za 24 hodin ho napadlo deset centimetrů. Sníh napadl na ledovou krustu. Laviny z navátého sněhu se mohou vyskytovat na závětrných svazích nad pásmem lesa. Laviny z mokrého sněhu mohou být v polohách pod 1100 metrů nad mořem.