Policii pomůže s kontrolou protikoronavirových pravidel přes 3800 vojáků, zapojí se i celníci

Téměř čtyři tisíce vojáků pomůže české policii k dodržování nových protikoronavirových pravidel, která začnou platit od pondělí. Budou výhradně chodit ve hlídkách s policisty a na paži budou mít bílou pásku s nápisem policie, řekl na mimořádném brífinku náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Zapojí se také 280 celníků. I s policisty bude nasazeno 30 tisíc lidí. Policie také uvedla, že se okresy Brno-město a Brno-venkov sloučily v posuzování pravidel do jednoho. Zákaz pohybu lidi mezí okresy se tak na ně od pondělí vztahovat nebude.

Voják s páskou policie
Zdroj: ČTK Autor: Martina Odehnalová

Policisté budou hlídkovat na pěti stech stanovištích na významných dopravních tepnách, uvedl Vondrášek. Na hranicích okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, které jsou nyní kvůli šíření nákazy uzavřené, v neděli skončí policejní kontroly, ale začnou zde od pondělí platit stejná opatření o omezení pohybu jako ve zbytku České republiky, tedy až na výjimky zákaz přejíždění mezi okresy.

Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb hlídat od 1. března následující tři týdny – do kdy restrikce platí.

U zakrývání nosu a úst od pondělí platí, že v zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Jedině respirátor je povolený v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

Video Brífink náměstka policejního prezidenta
video

Studio ČT24: Brífink náměstka policejního prezidenta

Zdroj: ČT24

Namátkové kontroly i ve vlacích a autobusech 

Ministerstvo vnitra na webu už dříve uvedlo, že u pravidel pro volný pohyb bude policie provádět intenzivní namátkové kontroly na území celé České republiky. Chce je zaměřovat do všech míst, ve kterých lze předpokládat porušování opatření, a to včetně vlaků a autobusů.

Vyhodnocení jednotlivých předkládaných dokumentů – například potvrzení od zaměstnavatele – bude záležet na policistech. V případě podezření mohou žádat vysvětlení a využít další nástroje k tomu, aby zjistili skutečnost. 

Pokuta za porušení opatření může být na místě 10 tisíc korun, ve správním řízení hrozí podle krizového zákona sankce až 20 tisíc korun. Omezení se vztahují i na lidi očkované proti covidu-19 a také na ty, kteří již nemoc prodělali. Výjimky u volného pohybu platí pro cesty mezi okresy do práce, na úřad nebo k lékaři.

„První dny bude Policie ČR benevolentnější, protože chápe, že řada občanů si během víkendu nemohla z objektivních důvodů vyřídit potřebná potvrzení. Nicméně od poloviny příštího týdne už nebudeme tak tolerantní. Bude-li to nutné, budeme porušování pravidel sankcionovat,“ upozornil Vondrášek.

„Chtěl bych apelovat na všechny, aby si společně uvědomili, že bojujeme o životy a zdraví lidí v naší republice. Že bojujeme s pandemií covidu-19, nikoliv s orgány, které tato nepopulární omezení činí.“

Martin Vondrášek

náměstek policejního prezidenta

Potvrzení při cestě mimo okres 

V hranicích okresu není potřeba žádný doklad pro cesty do zaměstnání, na nákup, k lékaři nebo na úřad. Při cestě do práce mimo okres bydliště bude zapotřebí prokázat se potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období.

Alternativou je například pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, pokud je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty. Vnitro doporučuje vzít si s sebou pro jistotu například žádanku od lékaře či pozvánku na úřad.

Mimořádné opatření: Nošení ochranných prostředků dýchacích cest od 1. března 618.26 KB