Velvyslance Kmoníčka v USA pravděpodobně vystřídá tajemník Stašek, píší Lidovky.cz

Na místo velvyslance ve Spojených státech by měl nejpozději koncem roku 2022 zamířit státní tajemník ministerstva zahraničí Miloslav Stašek (49 let). Vystřídá Hynka Kmoníčka. Uvedl to server Lidovky.cz s odkazem na diplomatické zdroje. Výměnu musí odsouhlasit prezident Miloš Zeman.

Miloslav Stašek
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal

Nástup Staška na velvyslanecký post je plánován na konec příštího roku. Stašek by měl z pozice státního tajemníka pokrývat ještě české předsednictví v Evropské unii, které spadá do druhé poloviny příštího roku.

Státním tajemníkem ministerstva zahraničí se Stašek stal v roce 2017. V minulosti byl velvyslancem v Egyptě a v Indii, kde také vystřídal Kmoníčka. Od roku 2015 působí na ústředí české diplomacie, kde nejprve vedl odbor ekonomické diplomacie, od roku 2016 pak působil jako náměstek ministra pro řízení ekonomicko-provozní sekce.

Osmapadesátiletý Kmoníček je velvyslancem v USA od března 2017, předtím byl čtyři roky ředitelem zahraničního odboru Hradu. Jde o zkušeného diplomata, byl v Austrálii, Asii i v OSN. Při nástupu na velvyslanecký post v USA jednal o návštěvě prezidenta Miloše Zemana u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Návštěva se nakonec nekonala. Trump pak v březnu 2019 přijal v Bílém domě premiéra Andreje Babiše (ANO).

Změna čeká i ambasádu v Londýně, Hamáček odmítl spekulace 

Server SeznamZprávy v úterý informoval o personální změně na velvyslanectví ve Finsku. Vláda podle serveru minulý týden schválila nominaci bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na post velvyslance. S jeho vysláním ještě musí souhlasit prezident.

Podle serveru Lidovky.cz čeká nové vedení i ambasádu v Londýně, kam by se z postu stálé představitelky ČR při OSN v New Yorku měla na vládní návrh přesunout Marie Chatardová. S datem jejího přesunu se čeká až do doby, kdy se na její newyorský post najde nástupce. V souvislosti s tím se podle serveru skloňovalo i jméno ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který má ale zájem o ambasádu v kanadské Ottawě, píše server.

Hamáček to však na Twitteru odmítl. „Nemám zájem ucházet se o post velvyslance v OSN, ani v Kanadě, ani nikde jinde,“ napsal.