V Jeseníkách platí první lavinový stupeň, sníh si užijí hlavně běžkaři

V Jeseníkách platí první lavinový stupeň z pětibodové škály. Podle horské služby napadlo v noci na neděli deset centimetrů nového sněhu, na hřebeni hor leží zhruba čtvrt metru sněhu. Kvůli větru je však na závětrných lavinových svazích podstatně víc sněhu. Na horách kvůli pandemii stojí lyžařské vleky, zlepšují se však podmínky pro běžkaře, informoval o tom Jiří Hejtmánek z jesenické horské služby.

„Momentálně leží na hřebeni Jeseníků 20 až 25 centimetrů sněhu, z toho asi deset nového, který napadl v noci. Kolem Ovčárny je ve 1300 metrech zhruba 40 centimetrů sněhu. Jsou zprovozněny běžecké trasy z Ovčárny na Červenohorské sedlo, které projela rolba. Stopy jsou také v okolí Paprsku,“ uvedl Hejtmánek.

První lavinový stupeň horští záchranáři vyhlásili kvůli tomu, že při předchozím sněžení napadlo v lavinových svazích kolem půl metru sněhu, který byl větrem utlačen, a na to napadl nový sníh. „Vzhledem k tomu, že foukal vítr, napadlo místy i více sněhu, který tam vítr uložil. Může se tak stát, že na prudších svazích mohou lyžaři uvolnit nějakou lavinku,“ vysvětlil Hejtmánek.

Na horách bylo plno i přes zákaz vlády

Jeseníky byly v uplynulých dnech pod náporem návštěvníků. Nadměrný počet lidí byl podle dispečera horské služby celé svátky, až v neděli návštěvnost polevila. „Převažují pěší, běžkařů je poměrně málo,“ dodal.

Provoz v jesenických lyžařských areálech je stejně jako ve zbytku republiky zastavený od 27. prosince kvůli nařízení vlády v souvislosti s pandemií koronaviru. Svahy, v nižších polohách převážně s pracně vyrobeným umělým sněhem, tak okupují hlavně lidé s boby a sáňkami.

Provozovatelé středisek jako například na Červenohorském sedle využívají poklesu teplot dál k zasněžování. „Využíváme každou příležitost a zasněžujeme. Momentálně finišujeme spojku a žlutou,“ vzkázali lyžařům zástupci areálu na sociální síti. Všichni přitom doufají, že se areály co nejdříve opět spustí.